A termelői árak ugyanakkor havi összevetésben 0,9 százalékkal csökkentek, vagyis ezúttal sem tört meg a termelői árak esésének lassan két és fél éve tartó trendje. Mindez és a behozatal váratlanul gyenge júliusi adata arra utal, hogy lanyha a belföldi kereslet a világ második legnagyobb gazdaságában.
Mi lesz most?
Az alacsony infláció alapján a kormánynak van mozgástere ahhoz, hogy újabb célzott gazdaságélénkítő intézkedéseket fogadjon el, ha szükségét látja. A kínai kormány április elején bejelentett egy kisebb, többek között infrastrukturális beruházásokat és adókedvezményeket tartalmazó intézkedéscsomagot, hogy élénkítse a növekedést.
A kínai gazdaság növekedése hosszú éveken át kétszámjegyű volt, az idei második negyedévben 7,5 százalékra lassult. Ez a nyilatkozatok szerint összhangban van a pekingi kormány szándékával; a vezetés szeretné átalakítani a kínai gazdaságot úgy, hogy a beruházás és az export helyett a belső fogyasztás legyen a növekedés motorja, mert ezzel hosszú távra biztosítva látná a hazai össztermék (GDP) növekedését, még ha alacsonyabb szinten is, mint a korábbi években.