Ősszel mi is írtunk arról a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény alapján, hogy a CMC Déli-Klinika kutatói a világon elsőként igazolták egy speciális gyógynövény kombináció koronavírust (SARS CoV-2) semlegesítő és fertőzést gátló hatásait. Ezek szerint a mediterrán bodorrózsa (Cistus creticus) kivonat gátolja az új koronavírus szaporodását szövettenyészeteken, valamint pozitív irányban befolyásolja a vírusfertőzés által okozott kóros immunológiai reakciókat is.
Az elért eredményekről szólva azt is kijelentették, hogy a bodorrózsa nemcsak gátolja a vírusok növekedését, hanem egyben irányítja a vírusfertőzés által okozott kóros immunológiai reakciókat is, így csökkenti a betegség megnyilvánulási súlyosságát.
„A SARS, MERS és madárinfluenza esetében a bodorrózsa-kivonat irányítja az úgynevezett citokin vihart, tehát egy súlyos immunreakciót, amely során a megtámadott emberi szervezet immunsejteket és proteineket termel, melyek más szerveket károsíthatnak. Egyes szakemberek szerint éppen ez az immunreakció lehet a fiatal COVID-19 betegek halálának az okozója” - tette hozzá akkor Dr. Jankovics István, a CMC Déli Klinika kutatási vezetője.
Azt is kiemelte, hogy a bodorrózsa nem csak a légúti vírusok, baktériumok bejutását és növekedését gátolja, hanem segíti az új koronavírus, az influenza és más légúti fertőzések kialakulásának a megelőzését, illetve a tünetek súlyosságának csökkentését is.
A hatásossági és toxicitási vizsgálatok megrendelője a Fytofontana Kft. volt, amely nemcsak a bodorrózsa-kivonatot vizsgáltatta, hanem a bodorrózsa-alapú oldat és az orvosi zsálya, bíbor kasvirág (echinacea pupurea), acerolok és citrusz bioflavonoidok keverékét is, amelyet Viro Stop néven évek óta sikeresen forgalmaz.
A Viro Stop száj- és orrsprayt még 2014-ben engedélyezte a Fytofontana Kft-nek az OGYÉI jogelődje, az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) azzal, hogy azok az influenzára hatásos orvostechnikai eszközök. Azóta kereskedelmi forgalomba került a Viro Stop kapszula is, ami miatt tavaly decemberben a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Egyesülete közös levélben fordultak a Magyar Gyógyszerészi Kamara Területi Szervezeteinek elnökeihez, hogy az érintett gyógyszertárakból vonják ki a Viro Stop étrendkiegészítő kapszulát, mert
„a csomagolása alkalmas a fogyasztók megtévesztésére, azt állítva, illetve sugallva, hogy a termék a jelen vírushelyzetben képes a vírusokkal szembeni védelemre, az influenza és a meghűléses betegségek megelőzésre és kezelésre. Az ilyen típusú hamis állítások egyben súlyos közegészségügyi kockázatot is hordoznak, mert azt a hamis látszatot keltik, hogy egy súlyos egészségügyi probléma (koronavírus-fertőzés) a készítmény szedésével elkerülhető” – írták levelükben.
Információink szerint időközben a Gazdasági Verseny Hivatal elkezdte vizsgálni a Viro Stop orr- és szájspray reklámozását és azt, hogy a forgalmazó megtévesztette-e a vásárlókat azzal, hogy a Viro Stop reklámjai azt állítják, hogy az egyik hatóanyagban, a mediterrán bodorrózsában található polifenolok semlegesítik és elpusztítják az új koronavírust. A fogyasztókban ugyanis így az a kép alakult ki, hogy a termékek kifejezetten alkalmasak a koronavírussal szembeni védekezésre, vagy a fertőzés gyógyítására.
Ezen a ponton januárban kerestük a Gazdasági Verseny Hivatal sajtóosztályát, de a folyamatban lévő ügyről nem kívántak nyilatkozni.
Most viszont az Országos Gyógyszerészeti Intézet honlapján olvasható határozatból az derül ki, hogy a piacfelügyeleti vizsgálat után a Viro Stop száj- és orrsprayt kockázatosnak ítélte meg, ezért kivonja a forgalomból, sőt, a reklámozását is megtiltja. (Igaz, a kapszulákról itt nem adnak tájékoztatást, de a két orrspray már a forgalmazásukban korlátozott termékek közé került február 23-án).
Mint az OGYÉI a friss határozatában írja, a gyártó a Viro Stop szájspray esetében módosította a használati útmutatót, abban további felhasználási területekre (többek között immunológiai folyamatokra, gyulladás csökkentő hatásokra) hivatkozik a termékek összetevői között szereplő hatóanyagok tekintetében.
„A gyártó honlapján található információk nem állnak összhangban a termék használati útmutatójában foglaltakkal. A gyártó ugyanis úgy reklámozta a spray-t, olyan dolgokat állított, melyek egyáltalán nem szerepelnek a termékek használati útmutatójában. Reklámjaik arról szóltak, miszerint a koronavírus ellen is hatásos, sőt, még a madárinfluenza esetében is felveszi a harcot az úgynevezett ’citokin vihar’ ellen” – írja az OGYÉI a jogorvoslat hiányában március 19-én jogerőre emelkedő határozatában.
A dokumentumban az OGYÉI azt is kifogásolja, hogy a termékek klinikai értékelési jelentései nem tartalmaznak klinikai adatot annak bizonyítására, hogy a bennük található összetevők valóban bevonatot képeznek-e a befújás után, tehát tényleg fizikai-mechanikai hatásmóddal történik-e a vírusok és baktériumok elpusztítása.
A vizsgálat során arra az ellentmondásra is fény derült, miszerint a Viro Stop influenza elleni szájsprayt a gyártó 3 éves kortól ajánlja, ugyanakkor a benne lévő hatóanyagok alkalmazása 12 éven aluli gyermekek számára nem ajánlott. A ViroStop orrsprayt a gyártó 6 éves kortól ajánlja ugyanakkor a benne lévő hatóanyagok alkalmazása 12 éven aluli gyermekek számára nem ajánlott.