Palkovics László oktatásért felelős államtitkár (b) és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról szóló javaslat összevont vitája alatt az Országgyűlés plenáris ülésén 2017. április 4-én. MTI Fotó: Illyés Tibor |
Megszavazta az országgyűlés a lex CEU-t 123 igen és 38 nem mellett. A magyar és amerikai kormánynak innentől nagyjából fél éve maradt, hogy megegyezzen az egyetem fenntartásáról úgy, hogy igazából az amerikai kormánynak nincs beleszólása a New York állambeli székhellyel rendelkező intézmény ügyeibe, mivel az állami hatáskör, nem föderatív állami, tehát Trump erről biztos, hogy nem tud tárgyalni Orbánnal.
Reggel óta ment a vita különleges eljárási rendben tárgyalt felsőoktatási törvénymódosításról, ismertebb nevén lex CEU-ról, amelyet egy nap alatt akart lezavarni a kormány Semjén Zsolt tegnapi kérése alapján.
A CEU ellehetetlenítésére tett kísérlet részleteiről és eseményeiről ezekben a cikkekben számoltunk be >>>
Mazsolázgattunk a felszólalásokból:
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kezdte miniszteri expozéval a vitát a mai ülésen, ahol első napirendi pontnak vette a kérdést. A miniszter megismételte a szokásos kormányzati mantrát, hogy az ilyen intézményeken keresztül külföldi hatalmak befolyásolhatják az országot és ilyen-olyan szabálytalanságok vannak, illetve beszélt arról is, hogy a CEU igazából nem is működik az Egyesült Államokban és nincs rendesen akkreditálva. Idézett egy állítólagos Soros-levelet, amelyet 2005-ben Magyar Bálintnak írt, és amelyben különböző mentességeket kért a felsőoktatási szabályok alól.
Megismételte, hogy a felsőoktatási intézmények működési engedélyét 5 évente felülvizsgálják. A CEU-nál hiányzik a nemzetközi akkreditáció, nem minősül Amerikában elismert felsőoktatási intézménynek. Elmondta, 28 intézményt vizsgáltak, ebből egy iskolával volt minden rendben. Balog Zoltán megismételte: a magyar kabinet kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, illetve az érintett szövetségi állam vezetésével az ügyben. A törvénymódosítás ugyanis nemzetközi szerződéshez kötné külföldi egyetem magyarországi működését. Egyúttal víziónak nevezte azt, hogy veszélyben lenne a tanszabadság Magyarországon.
Bárándy Gergely (MSZP): "kár ennek a javaslatnak a szakmai hátterét keresni" - mondta a képviselő, aki nehezményezte, hogy senki nem tárgyalt a kormány oldaláról az intézményekkel a módosítás beterjesztése előtt, ráadásul a Törvényalkotási Bizottság (TAB) 2018. ősze helyett még hétfő este úgy döntött, előrehozza 2018. januárjára a hatályba lépést, hogy a CEU-nak esélye se legyen megfelelni a törvényi követelményeknek.
Fodor Gábor (Liberálisok): amikor oktatási minisztersége idején engedélyt adott a CEU-nak, azt akarta, hogy a magyar fiatalok nemzetközileg elismert, jó nevű tanároktól tanulhassanak. A magyarok érdeke szerinte az, hogy működjön egy ilyen intézmény és vigyék az ország jó hírét az országba. Az, hogy amerikai diplomát is szerezzenek, hiszen ez a lényege, ez teszi vonzóvá. Fodor Gábor szerint túl nagy ár az intézmény megszüntetése, hogy a szavazókat lázban tartsuk a választásokig.
Hiller István (MSZP): Együtt esküdtünk fel, hogy az ország érdekeit védjük. Ez a törvényjavaslat az ország ellen van. Hiller Néró rendeletét idézte: "Non licet esse Christianos", azaz amikor a császár már kifogyott az érvekből, egyszerűen elrendelte, hogy "keresztények ne legyenek". A módosítás az oktatás szabadságáról szól, a szavazattal pedig megsértik ezt a szabadságot. Hiller István szerint gyakorlatilag lehetetlen a TAB módosítását teljesíteni. Hiller szerint a kormány gyáva, ennyi erővel mondhatták volna azt is, hogy most csütörtök délig van határidő a kormányközi szerződés megkötésére. Hiller István azt kéri, vonják vissza a javaslatot.
Hoffmann Rózsa (KDNP): a KDNP a szabályozott szabadságban hisz és támogatni fogja a törvényt. Senki sem állhat felette és le kell számolni az ilyen törvénytelenségekkel.
Száva István (Jobbik): Soros Györgyék önzetlen támogatására a jövő generációinak is szüksége lesz - idézte Száva a Fidesz egy közleményét két évtizeddel ez előttről. "A Fidesz a létét köszönheti Soros Györgynek és alapítványának". A Jobbiktól messze áll az, amit Soros György képvisel, kifejezetten károsnak tartják "a liberalizmust, a gender-őrületet, a devianciát és a különbözők kultúrák feltétel nélküli tiszteletét". Több száz ügy halványul el a CEU miatt, például az egészségügy vagy bérkülönbség problémája. Igaza van Hillernek, "még ahhoz is gyávák, hogy kimondják, nem kell ez az intézmény".
Szél Bernadett (LMP): a Fidesz arra hivatkozik, hogy előjogokat szüntessenek meg, hogy mindenki egyenlő legyen. Szél szerint éppen kormánypárt az, amelyik személyre szabott törvényeket hoz. "Önök bezáratnak egy egyetemet, ez az igazság" - mondja a képviselő, aki nem gondolta volna, hogy valaha átlépik ezt a határt. "Nem csak a lóláb, hanem a ló lóg ki ebben az esetben". Ma a CEU-t, holnap valaki mást csinál ki a kormány Szél Bernadett szerint, ezért a CEU ügye mindenkinek az ügye.
Szabó Szabolcs (független): elsősorban oktatóként és nem képviselőként akar beszélni. Nem hiszi el, hogy képesek úgy kiállni egyetemen szocializálódott képviselők, hogy magukban nem ismerik el, hogy ez nem jó senkinek. Nem működik törvénytelenül a CEU, sőt, ha megnézzük a hazai doktori képzéseket, láthatjuk, hogy rengeteg hibát követnek el az állami intézmények, mégsem zárják be azokat. Szabó szerint is ellenségképgyártás zajlik, "Soros a patás ördög". Felhívta a figyelmet arra, hogy azok, akik az intézményben szerezték a papírjaikat, gyakorlatilag a nemzetközi tudományos színtér viccei lesznek, hogy egy bezárt egyetemtől kaptak diplomát és doktori címet, köztük például Kovács Zoltán kormányszóvivő is.
Hadházy Ákos (LMP): Bächer Iván mondta: "a szégyen szerencsére nem tart örökké" - üzente Palkovicsnak.
Kunhalmi Ágnes: a kormányt nem érdekli, rohad a társadalom, szétmegy az egészségügy, az oktatás, bebukott a középosztály és nem tudja járatni a gyerekét egyetemre. "Akinek nulla a teljesítménye, annak valakire mindig mutogatnia kell". Szerinte a Fidesz-rajongókban is megvan a képesség, hogy észrevegyék, felhasználják őket az ország vagyonának ellopásához.
Ikotity István (LMP): Orbán adta ki feladatba, hogy üldözzék ki Soros Györgyöt az országból. Olyan úton haladnak előre, ami nem jó út. Ellenségképek mögé bújva nagyon sok értéket számol fel a kormány. Ikotity szerint a helyzet úgy néz ki, mintha egy iskolás nem csinálná meg este a házit, és reggel már azzal várnák, hogy kirúgták az iskolából. Nem csak a CEU-ról van szó: itt a magyar versenyképesség és a nemzetközi megítélése került veszélybe.
Szelényi Zsuzsanna (független): ez egy tudásellenes ámokfutás, ami nem új. Itt maradunk szegényebben és megalázottabban. A kormány a könyvégetők felelősségét veszi ezzel magára.
Hollik István (KDNP): Soros György hálózata rémhíreket, téveszméket terjeszt a világban és ezzel megtéveszti a Nobel-díjasokat. Hollik szerint a Central European University semmi sem ad hozzá a kutatói munkához, a tanárok és a diákok is a Közép-Európai Egyetem munkatársai és hallgatói, a CEU pedig csak az amerikai diploma kiadása miatt létezik.
Túri-Kovács Béla (Fidesz): szerinte azt kellene megnézni, hogy mennyi a magyar hallgató és hány magyar diák kap ösztöndíjat az intézményben.
Szávay István (Jobbik): egyszerűbb lenne, ha inkább megvásároltatnák az egész egyetemet "Pénztáros Lőrinccel".
Palkovics László: nem sértjük meg az oktatás autonómiáját, ez csak egy jogtechnikai dolog. Volt hatáselemzés: megtörténhet, hogy az EGT-n kívüli egyetemek teljesítik a feltételeket, és lesz kormányközi megállapodás. Palkovics szerint nincs versenyelőny abból, hogy amerikai diplomát is ad a CEU, mivel nem vonják kétségbe az ELTE, a Corvinus, vagy bármely magyar intézmény diplomájának minőségét.