Támogatást ígért hazája bankszektorának Berat Albayrak török pénzügyminiszter egy telefonkonferencián, amelyen helyi források szerint több ezer külföldi befektető és közgazdász vett részt.
Albayrak szerint nem fognak tétovázni a segítségnyújtással. Hozzátette ugyanakkor, hogy a török bankszektor egészséges és erős, és képes megbirkózni a pénzpiacokon tapasztalható mozgásokkal.
Prioritás az infláció letörése
A török pénzügyminiszter szerint a legfontosabb feladat most az, hogy lejjebb szorítsák az inflációt. Emellett prioritásnak nevezte a strukturális reformokat és a munkaerőpiac rugalmasságát is, valamint azt, hogy továbbra is vonzzák a közvetlen külföldi befektetéseket.
„Partnereinkkel, köztük Németországgal és Kínával együtt navigáljuk át az országot az amerikai szankciók időszakán” – jelentette ki a török Hurriyet szerint.
Hozzátette: Törökország megerősödve fog kikerülni a devizaválságból, amihez kiegyensúlyozott és összehangolt pénzügyi politikára van szükség. Egyúttal kizárta, hogy kölcsönt vesznek fel a Nemzetközi Valutaalaptól.
Albayrak beszélt arról is, hogy csökkentik majd a kiadásokat, és felülvizsgálják a befektetési portfóliójukat is. A tőkekorlátozás lehetőségét szintén kizárta.
Zuhanórepülésben a líra
Törökország súlyos devizaválsággal küzd: a török líra a dollárral szemben csaknem 40 százalékkal, az euróval szemben mintegy 35 százalékkal gyengült az idén augusztus közepéig. Az árfolyam gyengülése a török-amerikai diplomáciai konfliktus révén az utóbbi hetekben felgyorsult.
A viszályt egy Törökországban élő amerikai lelkész, Andrew Brunson bírósági ügye okozta. A protestáns lelkipásztort kémkedéssel és terrorizmussal vádolják a 2016-os puccskísérlettel összefüggésben, több mint másfél éves előzetes letartóztatás után július végén házi őrizetbe helyezték.
Washington a jogtalannak tartott eljárás miatt augusztus elején szankciókat vezetett be a török belügyminiszter és az igazságügyi miniszter ellen, majd Donald Trump amerikai elnök utasítására büntetővámot vetettek ki a török acél- és alumíniumipar termékeire.
A török kormány válaszul megemelte több amerikai termék, például a személygépkocsik, a szeszes italok és a dohányáruk vámját. Egyúttal az amerikai elektronikai termékek bojkottjára, a dollár és más kemény valuták török lírára való átváltására buzdította a török lakosságot, a cégeket pedig termelésre és exportálásra hívta fel.
Katari segítség
A napokban egy katari emír, Sejk Tamim ibn Hamad ibn Halífa Al Táni is felajánlotta segítségét Törökországnak. Már tárgyalt is Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, és bejelentette, hogy Katar 15 milliárd dollárt fog befektetni Törökországban. Valószínűleg ennek hatására a török líra csütörtökön erősödött.