MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Ahogy arról már korábban írtunk, az év negyedik hónapjában 3 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest. A csökkenésben szerepet játszott, hogy az április a kitolódott húsvéti ünnepek miatt három munkanappal rövidebb volt, ez pedig nem csak Magyarországon, hanem Európa-szerte megfogta az ipari termelést, ezt mondta el Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a Privátbankár.hu-nak.
Ugyanakkor májusban feltehetően újabb lendületet kaphat az ipari termelés a szakember szerint, mivel az európai autóeladások is visszatértek a növekedési pályára, valamint új kapacitások léptek üzembe a közelmúltban. Emellett a bizalmi és beszerzési menedzser indexek továbbra is jelzik az élénkülést (a hazai beszerzési menedzser index történelmi csúcsra, 62,1 pontra ugrott májusban). Lényegesebb gyorsulásra azonban csak 2018-ban számítanak, ekkor lépnek üzembe az új autógyárak.
Nem olyan vészes a helyzet
Hasonló véleményen van az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője, Virovácz Péter is. Meglátása szerint az ipari termelés növekedésének megtorpanása mögötti másik ok a tavaly áprilisi erőteljes bázis lehet, hiszen a tavaly áprilisi növekedési ütem kiemelkedett az egyébként ipar tekintetében nem túl dinamikus tavalyi évből. Azonban pozitívumként említette, hogy az év eddigi négy hónapját tekintve a tavalyihoz képest 4,9 százalékos volt a bővülés, ami így is kedvezőbb a tavalyi növekedési ütemnél.
A szektor idei kilátásai így összességében változatlanul kedvezőnek mondhatóak az idei évet tekintve, hiszen egyrészt megfigyelhető volt eddig az év során, hogy már nemcsak az autóipar húzza a növekedést, hanem a többi szektor is stabilan növekszik. Emellett a „puha” indikátorok továbbra is kedvező képet festenek, ami szintén bizakodásra adhat okot a szakember szerint, és megerősíthet minket abban, hogy az áprilisi visszaesés csupán átmenetinek tekinthető, és idén a tavalyi szintnél nagyobb ütemben bővülhet az ipar, elérve az átlagosan 4 százalékos ütemet.