21,9 milliárd euró + 3,45 milliárd euró + 39 millió euró
Az Európai Bizottság és Magyarország között partnerségi megállapodás jött létre, amely meghatározza az európai strukturális és beruházási alapok országos szintű optimális felhasználására vonatkozó stratégiát. A mai napon elfogadott megállapodás 21,9 milliárd euró beruházás előtt nyitja meg az utat a 2014 és 2020 közötti kohéziós politikai támogatások keretében (folyó árakon számítva, az európai területi együttműködésre és az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezésre előirányzott összegekkel együtt). Magyarország emellett a vidékfejlesztés terén 3,45 milliárd euró, a halászati és tengerügyi ágazatban pedig 39 millió euró támogatásban részesül.
Ettől jobb lesz az életünk
Jöhetnek a pályázatok A kormány már korábban jelezte: megvannak a feltételek arra, hogy Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében az első pályázatok nyár végén, ősz elején megjelenjenek. A pályázatok a mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak fejlesztését célozzák. Amíg a pályázatok jogi keretét biztosító partnerségi megállapodás és az operatív programok tárgyalásai nem zárultak le, a kormány csak a "költségvetési kockázat terhére" vállalhatta a pályázatok kiírását. |
A megállapodás elfogadása kapcsán Johannes Hahn regionális politikáért felelős biztos kijelentette: „A mai napon létfontosságú stratégiai beruházási tervet fogadtunk el, amely a következő 10 év távlatában a munkahelyteremtés és a növekedés pályájára állítja Magyarországot."
Andor László, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős biztos így nyilatkozott: „Szeretnék gratulálni Magyarországnak és kifejezni köszönetemet a magyar hatóságoknak az utóbbi néhány évben a partnerségi megállapodás előkészítése jegyében folytatott együttműködésükért. Magyarországnak maradéktalanul ki kell használnia az európai strukturális és beruházási alapokat, szem előtt tartva az „Európa 2020” stratégia célkitűzéseit, köztük a szegénység elleni küzdelmet. Az uniós támogatások várakozásaink szerint elősegítik majd a beruházásokat ösztönző környezet létrehozását, a fenntartható gazdasági tevékenység kialakítását és a befogadó társadalom megteremtését. Ezen erőfeszítésben döntő jelentőséggel bír a humántőkébe történő befektetés az oktatás és képzés, az álláskeresési támogatás, a szociális szolgáltatások és a hátrányos helyzetű személyek integrációja révén, hogy Magyarországon mindenkinek lehetősége legyen jobban kiaknázni képességeit és készségeit, hozzájárulni a jóléthez és méltányos módon részesülni annak előnyeiből. Több mint 4,7 milliárd eurót (csaknem 1 500 milliárd forintot) fognak Magyarország számára folyósítani az Európai Szociális Alapból 2014 és 2020 között. A támogatás megfelelő felhasználása mindenki életében jelentős pozitív változásokat hozhat.”