4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új brit miniszterelnök be akarja temetni azokat a mély társadalmi és politikai árkokat, amelyek szerte az országában napvilágra törtek a Brexit után. De mit tudunk az új külügyminiszterről és mi lesz az új Brexit-miniszter tárgyalási taktikája?

A június 23-i Brexit-népszavazás óta az Egyesült Királyságban soha nem látott mélységű árkok tárultak föl a fiatalok és öregek, az angolok és a skótok, valamint a két nagy politikai párt különböző frakciói között. Nem véletlen tehát, hogy Theresa May miniszterelnök kétségbeesetten próbálja konszolidálni ezeket az ellentéteket és kormányában a legnagyobb jelentőségű tárcák élére mindezek alapján egyenlő arányban kerültek EU-párti, illetve Brexit-támogató politikusok. Az előbbiek közé tartozik Philip Hammond, Michael Fallon és Amber Rudd, az utóbbi csoportba Boris Johnson, David Davis és Liam Fox.

Fanyar mosollyal fogadták a fővárásokban az új külügyminisztert

A világ figyelmének középpontjába Boris Johnson külügyminiszter került, aki minden modortalansága ellenére az egyik legkozmopolitább tagja a kormányzatnak. Dédnagyapja török volt, ő maga amerikai állampolgárként született – sőt egyesek szerint még mindig az – és az európai ügyek veterán újságírója. Különböző szinteken beszél franciául, olaszul, németül és spanyolul.

Johnson a brit politika bennfentesei szerint a Brexit híve volt, de soha nem hitte volna, hogy az a végén be is következhet. Nem is volt igazán elkötelezett a kiválásért és így nem is dolgozna lelkesülten annak kivitelezésén. Ha kudarcba fulladnának a kilépési tárgyalások Brüsszellel és a csalódott britek újra az EU-pártiság felé fordulnának, akkor Johnson is pozíciót váltana.

Mit akar az új Brexit főtárgyaló?

De amit Brüsszel és Berlin igazán várt, az London bejelentése az új ’Brexit miniszter’ személyéről. A rövid versenyfutás után pedig David Davis lett az Európai Unióból való kilépésért felelős vezető, akinek egyben a köztisztviselői kar legjobbjaiból kell felállítania és működtetnie a Brexit Minisztériumot. Nem érdektelen tudni, hogy Davis hogyan képzeli el a kormányzat tárgyalási taktikáját, de ezt szerencsére nagy vonalakban már nyilvánosságra hozta egy pár nappal ezelőtti blog-bejegyzésében.

Ebből kitűnik, hogy Davis egy olyan Nagy-Britanniát képzel el, amely világszerte több szabadkereskedelmi megállapodást kötne, nem csak azért, hogy támogassa az exportot, hanem, hogy az olcsó import beáramlását segítse. Így abban bízik például, hogy az ázsiai elektronikai alkatrészek gyártói vámok nélkül exportálhatnák Britanniába a termékeiket, és mivel az autó értékének már a negyedét teszik ki az elektronika, így a brit autógyártás versenyképesebbé válna. Ez a logika aztán érvényesülhetne a brit ipar más szektoraiban is Davis szerint.

Davis szerint ezeket a szabadkereskedelmi megállapodásokat Londonnak fénysebességgel kell letárgyalnia, mintegy 12-24 hónapon belül. Itt olyan országokra gondol, mint az USA, Kína, Hong Kong, Kanada, Ausztrália, India, Japán, az Egyesült Arab Emirátusok és Indonézia. Davis lekicsinylően szól Brüsszel tárgyalásairól, amelyek csak hosszú évek után kerültek megkötésre.

Davis tovább akarja csökkenteni a brit vállalkozások adó- és bürokrácia-terheit. Lekicsinylően szól arról, hogy a brit vállalkozásoknak akkor is be kellett tartaniuk minden EU-s szabályozást, ha semmit sem exportáltak a kontinensre. Davis aktívan segítené a kkv-kat az ázsiai exportpiacokon, például ingyenes kormányzati tanácsadással.

Kemény tárgyalópartner akar lenni

Káncz Csaba

A miniszterelnökével egyetemben Davis is csak év vége körül léptetné életbe a kilépési mechanizmust – annak ellenére, hogy Brüsszel azonnali életbe-léptetést követel. Davis szerint a késleltetéssel maradna idő tárgyalni a skótokkal, az észak-írekkel, akiknek a többsége a bent maradásra szavazott. Davis szerint ráadásul az időhúzás Londonnak kedvez a későbbi tárgyalások során.

Végezetül pedig Davis kifejti, hajlandó kemény meccseket vívni Brüsszellel. Szerinte London nem fog kompromisszumot kötni a határainak védelmével kapcsolatban. Ha Brüsszel ezt nem fogadja el, az szerinte a kontinensnek lesz káros. London független cselekvőként fog eljárni és megkötni a lehető legjobb megállapodást, zárja sorait Davis.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG