4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jósolni kockázatos dolog, amire az egyik legújabb bizonyíték, hogy a közgazdászok 2022 végén teljesen biztosak voltak az előrejelzésükben, ám éppen az ellenkezője történt annak, amit vártak. Van azonban kivétel. 

Amikor a 2022-es év a végéhez közeledett, a közgazdások 85 százaléka azt jósolta, hogy recesszió következik az Egyesült Államokban 2023-ban, ez pedig a komplett világgazdaság szempontjából sem volt mellékes prognózis. Ez már-már optimista hangulatnak számított összevetve azzal, hogy szeptember-októberben, az energiaárak megugrása idején a sajtóban megszólaló elemzők kivétel nélkül biztosra vették a gazdasági visszaesést. 

Mellélőttek

A Bloomberg idei előrejelzéseket értékelő cikkében azt írja, Jerome Powell, az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Fed elnöke még 2023 márciusában is azt mondta, hogy az infláció leszorítása bizony-bizony csak magas kamatokkal lehetséges, ami beszűkíti a gazdaság szereplőinek pénzügyi forrásait, mérsékli a vállalatok termékei és szolgáltatásai iránti keresletet, ezért sok millió amerikai munkahelyének elvesztéséhez és recesszióhoz vezet. Ezt a jóslatot nyilván megelőzték a Fed méretes háttérapparátusának precíz elemzései, így senki sem kételkedhetett abban, hogy beválnak. Nem váltak be.

Az infláció gyors csökkenésnek indult, a munkanélküliség nem ugrott meg. A közgazdászok többsége úgy véli, hogy az Egyesült Államok gazdasága 2024-ben is elkerüli a visszaesést. Ez alól kivételek ugyan az RBC Global Asset Managament vagyonkezelő cég elemzői, akik – a Yahoo Finance szerint – recessziót várnak az év első felében, ám még ők is megjegyzik, hogy az nagyon gyenge lesz és rövid ideig fog tatani. Amire nem adtak magyarázatot az elemzők, az az, hogy miért „lőttek mellé” 2022 utolsó heteiben megfogalmazott jóslataikkal.

Kandidátusi fokozat nélkül is látható volt a jövő

A kevés – 15 százaléknyi – pontos előrejelzést adó közgazdász között volt Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere. Most joggal dörgöli kollégái orra alá tévedésüket. Sőt, egyfajta magyarázata is van arra, miért nem jött be a várakozásuk. A napokban azt mondta, hogy ami őt illeti, soha nem gondolta, hogy alapos érveken nyugodott volna a 2022 végi recessziós előrejelzés.

Janet Yellen eltalálta, sokakkal ellentétben. Fotó: MTI/AP/Alberto Pezzali)
Janet Yellen eltalálta, sokakkal ellentétben. Fotó: MTI/AP/Alberto Pezzali)

A Bloomberg szerint Yellen a korábbi tudományos munkásságára támaszkodva kerülte el a tévedést. A civilben makropénzügyi elemzésekkel foglalkozó miniszter az árak, a bérek és az infláció közti kölcsönhatásokat vizsgálta.

Lehet azonban, hogy csak úgy vélte, az energiarák megugrása, ami az Ukrajna ellen indított orosz agressziót követte, továbbá az amerikai kormány 2021 elején elfogadott gazdaságösztönző csomagja, amellyel a koronvírus-járvány keresletcsökkentő hatását igyekezett ellensúlyozni, csak átmeneti lökést ad az árak emelkedésének.

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász az elmúlt egy évben többször is azt mondta, hogy a dezinflációs folyamatnak köszönhetően nem lesz recesszió az amerikai gazdaságban. Egyik nyilatkozatában egy további magyarázatot is adott erre. E szerint a pandémia alatt szétzilálódott beszállítói láncok regenerálódása jelentősen hozzájárult az infláció megfékezéséhez. Emlékezetes, hogy 2020-2021-ben az alkatrészhiány mennyire megdobta sok mindennek az árát.

A reshoringnak is osztottak lapot

Végül érdemes megemlíteni még egy körülményt, nevezetesen a reshoringot. Azt a folyamatot, amelyben az elmúlt évtizedekben Kínába vándorolt tőke a geopolitikai feszültségek miatt az elmúlt évben hazafelé vette az irányt.

Egyes szakértők szerint az amerikai befektetők gyorsabban térnek vissza a saját országukba, mint amilyen tempóban annak idején Kínába vitték a pénzüket. Ez a befektetői boom pótolhatta az infláció miatt kiesett fogyasztói kereslet egy részét. Ezzel adhatott némi lendületet a gazdasági növekedésnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
Makro / Külgazdaság Itt az MNB döntése: marad az alapkamat
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 14:05
Nincs meglepetés.
Makro / Külgazdaság Mi történt a Balatonon?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:37
Megjöttek a számok a hotelekből. 
Makro / Külgazdaság Ez is a forint miatt történt
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:30
Áremelkedést hozott a március a magyar gyárakban. 
Makro / Külgazdaság Kinek is szállít az Izovac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 07:17
Van Fehéroroszországban egy vállalat, amelynek technológiája nélkülözhetetlen eleme az okostelefonok és a táblagépek érintőképernyőinek, miközben a cég az orosz hadiiparral is üzletel.
Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG