Bemondott egy nagy számot a Hillary-stáb
Nehéz ezt a számot hova tenni az átláthatatlan kampányfinanszírozás hazájában, de most nyilvánosságra hozták, mennyi pénzt hozott össze egy év alatt a demokraták legesélyesebbnek tűnő jelöltje. (Nálunk papíron egészen a legutóbbi időszakig 386 millió forintot költhettek a pártok választási kampányonként, ami nyilvánvalóan egy vicc volt. Ezt a keretet emelték nemrég úgy, hogy a pártok hivatalosan is elkölthessenek nagyjából 1 milliárd forintot kampányra, ami már jobban közelíthet a valósághoz a nagyok esetében.)
Mindenesetre Hillary Clintonnak, a demokraták elnökjelölt-aspiránsának 2015-ben összesen 112 millió dollárt (bő 32 milliárd forintnak megfelelő összeget) sikerült gyűjtenie a kampányára.
A Clinton-kampány az év utolsó negyedében 55 millió dollárt szerzett, ebből 18 milliót a demokraták Országos Bizottsága (ez a Demokrata Párt vezető szerve) és az egyes szövetségi államok pártszervei gyűjtöttek, a Hillary Győzelmi Alap nevű szervezeten keresztül.
Az év végén a választók dobták össze a pénzt
A kampány operatív vezetői a Politiconak elmondták: arra számítottak, hogy az év utolsó három hónapjában Clinton pártbéli riválisa, Bernie Sanders megelőzi őket, ugyanis a harmadik negyedévben csaknem annyi pénzadományt kapott, 26 millió dollárt, mint Hillary Clinton, akinek a kampányára 28 millió dolláros felajánlás érkezett.
Hillary Clinton kampánystábja közölte: az adományok több mint 60 százaléka nőktől érkezett, és az összes felajánlás 94 százaléka a negyedik negyedévben százdolláros, vagy annál kisebb összegű volt.
Van azért itt is másik kassza
Azért persze az amerikai politikai életet sem szentek irányítják. Az amerikai legfelső bíróság 2010-es ítélete lehetővé tette, hogy cégek, szakszervezetek és magánszemélyek a szigorúan szabályozott, konkrét kampányfinanszírozás keretein felül, korlátok nélkül támogathassanak olyan szervezeteket, amelyek politikai hirdetésekben foglalhatnak állást a jelöltek által képviselt ügyek mellett vagy ellen.
Ezek az összegek a "super PAC"-eknél (politikai szuper-akcióbizottságoknál) futnak össze, amelyek elvileg "függetlenek" ugyan a pártok hivatalos kampánystábjaitól, mégis erős befolyást gyakorolnak a politikai közvéleményre. A névtelen adományozóktól származó, százmilliós nagyságrendű "sötét pénzek" aggodalmat keltettek a nyilvánosság híveiben - írta korábban a The New York Times.
Beszáll Bill Clinton
A hírek szerint egyébként hétfőn egy fontos új elemet dobnak be a kampányba Clintonék: most először a férj, a korábbi elnök Bill Clinton is részt vesz egy kampányrendezvényen felesége oldalán. Természetesen legfőbb ellenlábasuk, a republikánus Donald Trump azonnal közölte, reméli most akkor előveszik a nők helyzetének kérdését.
Helyzetjelentés a republikánus oldalról
Az év végére szinte behozhatatlannak tűnik Donald Trump előnye az amerikai előválasztáson. A republikánus jelölt sikerrel hozott be olyan témákat a közbeszédbe, amelyekkel versenytársai nem tudnak mit kezdeni, a szavazók viszont mintha csak erre vártak volna. Káncz Csabával Trump sikerének titkáról beszélgettünk a karácsonyi kandalló mellett >>