3p
A német kancellár lába alól hirtelen kicsúszott a talaj a globális és európai geopolitikai játéktéren. Trump gyengíteni akarja a német pozíciókat Európában, miközben Washington védelmi különmegállapodásokat kötött az elmúlt napokban a balti államokkal. Ezért is siet Merkel Varsóba február elején.
Angela Merkel német kancellár. Kép forrása: EPA/Kay Nietfeld

Trump konfrontatív és protekcionistára hangolt beiktatási beszéde megszólalásra késztette hétvégén a német kancellárt. Merkel kifejezte szándékát, hogy kereskedelmi és védelmi kiadási ügyekben kompromisszumot találjanak, hozzátéve, hogy mindent meg fog tenni az EU és az USA kiemelt kapcsolatának fenntartásáért. Merkel, aki mindvégig Hillary Clintont támogatta a kampány során, most pontosan érzi, hogy hirtelen kicsúszott a lába alól a talaj a globális és európai geopolitikai játéktéren.

S bár Merkel valóban kompromisszumra törekedhet az új amerikai elnökkel, a német befolyásos lapok máris óvják attól, hogy gyengének mutatkozzon. A vezető üzleti napilap főszerkesztője, Gabor Steingart szerint Trump beiktatási beszéde gyakorlatilag egy háborús deklaráció volt. Steingart szerint Trump tervei belpolitikai szempontból megágyaznak a polgárháborúnak, külpolitikailag pedig egy jégkorszaknak.

Trump aláfűt Merkelnek

Trump szemszögéből ugyanakkor reális veszély, hogy a német hegemónia tovább erősödik az EU-ban, és világos számára, hogy a Merkel-féle liberális vonal ellene fog dolgozni.  Ez  komolyan megterheli a jövőbeni kapcsolatokat, főként, ha Trump és a mögöttes üzleti körök - Kína rovására - az oroszok felé közelítenének. Hirtelen Németország pozícióinak gyengítése stratégiai érdek lett az óceán túlpartján, ezért hát a Brexit nyílt dicsérete Trump részéről.

Ráadásul Trump szerint a NATO is elavult, mivel évtizedekkel ezelőtt más céllal jött létre, sok tagja pedig ráadásul nem járul hozzá megfelelően a költségekhez. Fontos fejlemény a Baltikumból, hogy a lettek két hete kötöttek védelmi különmegállapodást az USA-val, tovább gyengítve a NATO kivételes helyzetét. Az észtek és a litvánok is hasonló lépést tettek a múlt héten.

Káncz Csaba

Berlin keleti nyitása

Ha a NATO megroggyan - vagy akár már azt megelőzően - a lengyelek is követhetik a balti példát, különös tekintettel arra, hogy Varsó és London már amúgy is készíti elő védelmi különmegállapodását. Merkel pedig szépen egyedül maradhat Európa közepén, nyakában az olasz, görög gazdasági és politikai káosszal. Az angolok elhajóztak, a franciák pedig ilyen esetben a saját érdekeik mentén is csak szavakkal támogatnák a németeket.

Nem tekinthető véletlennek tehát, hogy Merkel már február elején Varsóba látogat. Ha Trump és Putyin különmegállapodást köt Nyugat-Európa feje fölött, akkor a NATO keleti végeinek a szerepe is újjáértékelődik. Márpedig Berlinnek akkor még időben lépnie kell Lengyelország irányába és Washington jóváhagyása nélkül ki kell alakítania egy önálló stratégiát.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG