A magyar külkereskedelmi többlet szeptemberben 1 milliárd eurót tett ki a KSH első becslése alapján, amely minden idők második legmagasabb havi értéke.
A külkereskedelmi aktívum növekedése az előző év azonos időszakához mért export növekedése mellett az import enyhe csökkenésének tudható be - mondja Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője. Az elemző szerint az ilyen mértékű szeptemberi többlet rendkívül meglepő annak fényében, hogy a külkereskedelemben fontos szerepet játszó ipar gyengén teljesített a hónapban, ahogyan arra a tegnap közzétett adatok utalnak.
Amennyiben az export importtartalma nem változott érdemben, akkor a pozitív egyenleg további növekedésében a fogyasztás és/vagy a beruházás csökkenése játszhatott szerepet, vagy a másik lehetséges magyarázat szerint az eddig felhalmozott készleteket értékesítették az exportőrök - mondja Virovácz.
Negatív kockázat
Ez utóbbi forgatókönyv a gazdaság potenciális növekedését tekintve kedvezőbb volna. Összességében azonban, mivel a fogyasztás bővülésére lehet számítani (jó kiskereskedelmi adatok és feszesebb munkaerőpiac), vélhetően ismételten a beruházások visszaesése játszhatott meghatározó szerepet a külkereskedelmi többlet alakulásában, kombinálva a készletek értékesítésével. Összesében tehát a szeptemberben megugró külkereskedelmi szufficit inkább negatív kockázatokat rejt a magyar gazdaság harmadik negyedévre vonatkozó növekedési kilátásait illetően. Ennek magyarázata, hogy bár a nettó export hozzájárulása kedvezőbb lehet a vártnál, ezt ellensúlyozhatja a beruházás, illetve a készletek csökkenése - jegyzi meg Virovácz.
Jól mehet a forint
Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője az adatokra reagálva közölte: a gyenge export-import dinamika összefüggésben van a csalódást keltő szeptemberi ipari teljesítménnyel, amikor a magyar ipari termelés közel 4 százalékkal esett, ami feltételezhetően részben az autóiparnak volt köszönhető.
"Úgy véljük, hogy az év hátralévő részében és jövőre is kifejezetten magas lehet a külkereskedelmi többlet, ami nagy segítség lehet a magyar deviza számára volatilis időkben. Azaz, ha a nemzetközi piaci hangulat elromlik, és a befektetők elfordulnak a kockázatosabb eszközöktől, mint például a forint, akkor a forint felülteljesítő lehet más devizákhoz mérten, más szóval kevésbé értékelődhet le társaihoz képest" - írta Ürmössy.