![]() |
Ariha egy légi bombatámadás után 2015 augusztusában. Kép forrása: EPA |
A szakértő az M1-en azt mondta, hogy jelenleg az Egyesült Államok és Oroszország is a konfliktus megoldására törekszik, így a megoldás kölcsönös kompromisszumok után, feltételezhetően Bassár el-Aszad elnök eltávolításával születik majd meg.
Gyarmati István szerint az európai országoknak addig fontos lenne, hogy egységesítsék menekültpolitikájukat. Ezt a folyamatot segítheti, hogy a napokban több ország is a szigorítás irányába mozdult el, korlátozásokat, visszatoloncolásokat helyezett kilátásba. A törökországi, jordániai és libanoni menekülttáborok fejlesztése mellett ez a migrációs nyomás komoly csökkentését eredményezheti.
Görögország egy nagy menekülttábor lesz, ha nem lép
A biztonságpolitikai szakértő megjegyezte: Görögország ugyanakkor még mindig nem jeleskedik abban, hogy segítsen gátat szabni a bevándorlók beáramlásának, és ez akár egy "nagy menekülttáborrá alakíthatja" az országot.
Káncz Csaba, a Privátbankár külpolitikai szakértője szerint megszűnt mára a bizalom a görögökkel szemben, mivel nem mutattak eddig kellő aktivitást a menekültválság megoldásában, ezért célszerű lenne őket likvidálni az Unióból.
Igyekezz, Európa zár
A dél-kelet-európaiak mindenesetre már nem várnak tovább Brüsszelre és Berlinre, vészforgatókönyveken dolgoznak arra az esetre, ha Németország bezárná kapuit a menekültek előtt. Húzzák fel a kerítéseket, főleg Macedónia lehet az EU új bástyája. Mi lesz, ha nagy tömegek esnek csapdába a Balkán-félszigeten? Áttörik a határokat, vagy humanitárius katasztrófa fenyeget?