A hivatalos phenjani állami lap, a helyi „Pravda” azzal vádolta Amerikát, hogy kettős politikát folytat, sőt, egyenesen bűncselekményre készül Phenjan ellen, miután az amerikai védelmi miniszter, Mike Ponpeo váratlanul törölte észak-koreai látogatását. Pompeo az észak-koreai nukleáris fegyverek leszerelésének megkezdését követelte, miután elméletileg erről szól a Trump-Kim csúcstalálkozó, de nem tudni, miért gondolták, hogy ezt Kim Dzsongun valóban megtenné, valamiféle több hatalmi biztonsági garancia nélkül.
Kiabálnak
Az észak-koreai taktika az, hogy amikor ezt számon kérik rajta, akkor szidni kezdi Amerikát, és ez eddig bevált, mert Trump elnök ilyenkor visszavonult: legutóbb egyenesen arra hivatkozott, Kína avatkozhatott a dologba, ezért érdemes kivárni, amíg rendeződik az amerikai-kínai kereskedelmi vita. Ez vélhetően amerikai részről is időhúzás volt, miután most már nagyjából átláthatják az ellenséges taktikát, de nem találták még ki, mit kezdjenek vele.
A mostani phenjani kirohanást nem aprózták el: szerintük Amerika Japánban légigyakorlatot tart, melynek célja, hogy beférkőzzön Phenjanba, vagyis bűncselekményre, Észak-Korea elleni háborúra készül, miután nem tudja keresztülvinni, hogy először Észak-Korea szerelje le nukleáris fegyvereit, és a másik oldal csak később teljesítsen valamit. „Komolyan kell vennünk Amerika kettős hozzáállását, mivel célzott gyilkosságokra specializálódott egységeket gyakorlatoztat, miközben arcán mosollyal párbeszédet folytat”.
Phenjani logika
Észak-Korea békeszerződést és egyéb biztonsági garanciákat akarna ahhoz, hogy megkezdje nukleáris fegyverei és rakétái leszerelését. Ez végül is érthető, hisz pont azért fejlesztette ki ezeket, hogy gyakorlatilag megtámadhatatlan legyen, illetve egy ellene indított háború óriási kockázatot jelentsen az ellenfél polgári lakosságára nézve, így ezáltal legyen komoly elriasztó hatása. Erről logikusan gondolkodva csak akkor mondhatna le az ország, ha biztonságát többhatalmi egyezmény garantálja, vagyis egy olyan paktum, ami lényegében lehetetlenné teszi az ország megtámadását.
Patthelyzet
Amerikai vélemény szerint viszont bármilyen továbblépésről csak akkor lehet szó, ha először Phenjan bizonyít a leszereléssel. Így viszont nem látni, hogy lehetne továbblépés, Észak-Korea viszont addig is folytatja taktikáját, miszerint időnként átkot szór a másik félre, megnehezítve Trump helyzetét, aki lecsökkentette saját mozgásterét azzal, hogy személyesen találkozott Kim Dzsongunnal.