A második becslés sem hozott változást, mivel a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. 2016 első tíz hónapjában az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.
Már az export sem volt rendben
Az ipari export volumene 4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari exportértékesítés több mint felét adó két terület közül a 38 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 1,5 százalékkal mérséklődött.
A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 15 százalékát kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 2,1 százalékkal csökkentek.
Az ipar belföldi értékesítése 6,5 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 5,1 százalékkal kisebb volt az előző év azonos hónapjához képest. Emellett mindhárom ágban csökkent a termelés: a döntő súlyt (95 százalék) képviselő feldolgozóiparban 1,4, az energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 6 a csekély súlyú bányászatban 12,3 százalékkal.
Megdöccent az autóipar
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül ötben emelkedett (0,6 és 6,6 százalék között), míg a többiben 1,4 és 10,4 százalék közötti mértékben csökkent a termelés az előző év azonos hónapjához képest.
A jelentősebb súlyú területek közül a feldolgozóipari termelés 30 százalékát kitevő járműgyártás kibocsátása 1,4 százalékkal mérséklődött. A két meghatározó alágazat közül a közúti gépjármű gyártása 6,7 százalékkal csökkent, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása ugyanakkor 5,2 százalékkal nőtt.
Ezért nem lett nagyobb a bukta
A feldolgozóipari termelésből 12 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 2 százalékkal emelkedni tudott. Az iparág két legnagyobb alágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 7,7 százalékkal visszaesett, a kisebbik, az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása kiugró mértékben, 48 százalékkal nőtt.
A harmadik alág, a feldolgozóipari termelés 11 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,6 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel ezelőtt. Az alág tíz alágazatából ötben 5,7 és 22 százalék közötti volumenbővülés, egyben stagnálás, négyben pedig 4,5 és 41 százalék közötti visszaesés volt.
A legjelentősebb alterület, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 7,2 százalékkal nőtt, a legnagyobb mértékben, 22 százalékkal a takarmány gyártása haladta meg az egy évvel korábbit. A legnagyobb mértékben, 6,6 százalékkal a kisebb súlyú gyógyszergyártás nőtt a kivitel jelentős bővülése miatt, a hazai eladások visszaestek.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,7 százalékkal visszaesett 2015 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 2,3, az új exportrendelések 7,4 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 5,1 százalékkal meghaladta a 2015. októberit.