A KSH adatai szerint 12 hónap alatt, 2016. szeptemberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 3,1 százalékkal emelkedett, ezen belül a vaj, vajkrémé 16,5, a sajté 9,5, a sertéshúsé 8,5, a kávéé 7,1, a kenyéré 5,9, a párizsi, kolbászé 5,8 százalékkal.
A baromfihús ára 12,9 százalékkal csökkent. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, átlagosan 6,0 százalékkal. Az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára átlagosan 2,7 százalékkal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagok ára 5,3 százalékkal emelkedett, a tankönyveké – az ingyenes tankönyvet kapó diákok körének bővítése miatt – 58,7 százalékkal csökkent. A szolgáltatások ára 1,8, a háztartási energiáé 1,0 százalékkal lett magasabb, ez utóbbin belül a tűzifa 8,8 százalékkal drágult, míg az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 1,1 százalékkal kellett többet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek 0,1 százalékkal kevesebbe kerültek.
1 hónap alatt, 2017. augusztushoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,1 százalékkal csökkent, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 4,0 százalékos árcsökkenésének következményeként. A vaj, vajkrém 3,8, a tej 2,3, a sajt 0,9 százalékkal drágult. A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal a ruházkodási cikkek ára nőtt, a szezonváltás miatt. Az egyéb cikkek ára átlagosan 0,6, ezen belül a járműüzemanyagoké 2,5 százalékkal magasabb lett. A háztartási energia 0,4, ezen belül a tűzifa 3,9 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára 0,3, a tartós fogyasztási cikkeké 0,1 százalékkal nőtt. A szolgáltatások ára 0,4 százalékkal mérséklődött, ezen belül az üdülési szolgáltatásoké 6,4 százalékkal.
Ezt várták az elemzők
Elemzők szeptemberben is az előző havival megegyező 2,6 százalékos inflációra számítottak a portfolio.hu körkérdésére adott válaszaik szerint. Korábban azt jósolták, hogy az infláció idén már elérte a tetőpontját, decemberig nem is lesz magasabb a drágulás üteme. Ez egyúttal azt jelzi, hogy az erős belső kereslet továbbra sem helyez érdemi nyomást az árakra.
Várakozások | % |
MNB előrejelzés (A szeptemberben kiadott inflációs jelentés) | 2,6 |
Bloomberg elemzői konszenzus | 2,7 |
Reuters elemzői konszenzus | 2,6 |
Portfolio.hu elemzői konszenzus | 2,6 |
OTP Elemzési Központ előrejelzés | 2,6 |
Az inflációt fékezi a tavalyi bázis: a múlt évben augusztustól folyamatosan emelkedett az árindex egészen a februári tetőzésig, amikor 2,9 százalékkal 2013 januárja óta nem látott magasságba szökött fel. Emellett az importált infláció is visszafogottan alakul, épphogy nem fékezi az áremelkedés ütemét.
Mit mértünk mi?
Szokásos havi Árkosár-felmérésünk szerint a szeptemberi rekordnál valamivel olcsóbb lett a nagybevásárlás, de tavaly októberhez képest jelentős, másfél éve nem látott mértékű áremelkedést mértünk. A krumpli és a cukor olcsóbb, mint tavaly, az UHT-tej és a kávé viszont nagyot drágult. A teljes felmérés eredményét itt találod >>>