Mint pszichológiai kutatásokat is végző filozófust gyakran kérdezik tőlem az emberek: Mi az élet értelme? Valójában ennél a csillagászati magasságokba emelkedő kérdésnél van egy fontosabb: Hogyan találjunk értelmet az életünkben? Mitől érezheti valaki úgy, hogy méltó, értelmes életet él? - teszi fel a kérdés a CNBC-n megjenet cikkében Frank Martela finn tudós.
Egész életét Finnországban élte le, aminek alapján úgy véli, tudja, mi teheti boldoggá az embereket – utal arra, hogy az észak-európai ország rendre a boldogságrangsorok élén végez. Ezt egy rövid mondatban össze lehet foglalni: Tett magad jelentőssé mások számára!
Ehhez nyitottnak kell lenni másokkal, a közösséggel szemben, amelyekben az ember él, illetve szenvedélyekkel szemben, amelyekkel szívesen foglalkozik. A boldogság titka öt pontban összefoglalva:
1. Élj a saját elvárásaid szerint, ne másoknak akarj megfelelni! Finnországban az emberek társadalmi hasznosságát, sikerét tág határok között mérik. Ez lehetővé teszi, hogy mindenki eldöntse, mi teszi őt boldoggá. Nem kell azzal foglalkozia mások szerint hogyan kéne élnie. Egy orvos mindig hasznos, fontos tagja a társadalomnak, de ez mit sem ér, ha nem szereti a gyógyítást.
2. Válj valaminek a szakértőjévé és oszd meg azt másokkal! A legjobb lehetőség, hogy mások szemében értékesek legyünk, ha megtaláljuk, miben vagyunk jók, mi érdekel bennünket és egyben van hasznára másoknak. Ez lehet egy munka vagy egy hobbi. Az a fontos, hogy szakértőjévé váljunk, és a tudásunkat megosszuk másokkal.
3. Legyél véletlenszerűen kedves! A professzor azt javasolja egyetemi diákjainak, hogy legyen naponta három kedves tettük. Kínálják meg a postást vízzel, töltsék a délutánt nagyszüleikkel, igazítsanak útba egy turistát. Aki segít másokon, az nem csak rövid távon érezheti jobban magát, hanem az általános közérzete is javul.
4. Legyél jó szomszéd! A magyar kultúrában „kalákának” hívják azt, a mit a finnben „talkootnak”. Ez az, amikor a barátok szomszédok összefognak, hogy segítsenek egymásnak egy-egy nagyobb feladat elvégzésben. Ez kezdődhet a költözéstől és végződhet a lakásfelújítással.
5. Találj időt a csendes együttlétekre! Nincs szükség sok beszédre és nagy gesztusokra ahhoz, hogy valakik részei lehessen egymás életének. Jól érezzék magukat egymás társaságában. A legjobb példány erre egy közös kirándulás, amikor a természet békéjének érintetlensége is azt kívánja, hogy keveset beszéljenek az emberek.