Újra több százezer ember halálát okozhatja a sárgaláz nevű fertőző betegség. A Quartz beszámolója szerint ma 64 millió adag oltóanyagra lenne szükség, ám globálisan mindössze csak 35 milliót termelnek, a szükséges mennyiség 42 százalékát, ezzel viszont világszerte 900 millió ember kerül veszélybe.
A betegség mind a mai napig szedi áldozatait, főleg Afrika országaiban. Ahogy arról a lap beszámol, évente 200 ezer esetet diagnosztizálnak, ebből 30 ezer halállal végződik. A legkockázatosabb 17 országból 14 Afrikában van, a halálesetek 90 százaléka is itt következik be.
Hanyagság?
Pedig a fertőző betegséggel egyszer és mindenkorra le lehetett volna számolni: gyógyítani, és végleg megszabadulni a betegségtől nem lehet. A vakcina azonban már az 1930-as évek óta létezik, aminek korai beadásával elkerülhető a vírus terjedése, mégis, az oltások száma nem vette fel a versenyt a növekvő lakosságszámmal, és ahogy már írtuk, nem gyártottak le annyit, hogy az afrikai kontinens is biztonságban érezhesse magát a betegségtől.
Az Egészségügyi Világszervezet ezért létrehozott egy sürgősségi készletet, amely évi hatmillió dózisból áll, ám még ez a mennyiség sem elég ahhoz, hogy beérjék a népszaporulatot.
A Quartz szerint a Bill Gates által alapított Gates Alapítvány például már külön költ arra, hogy megnövelje a legyártott oltások számát. Szakértők szerint évi 1,6 milliárd dollár már elég, hogy kezelhetővé váljon a probléma.