A globális GDP termelés 10,4 százaléka származott tavaly a turizmusból, az idegenforgalom biztosította minden tízedik munkavállaló megélhetését a világon – derült ki az Utazási és Turisztikai Világtanács kutatásából. A londoni székhelyű szervezet adatai alapján a turizmus tavaly 8300 milliárd dollárral járult hozzá a globális GDP-hez.
Arányaiban az ázsiai-csendes óceáni térség részesedése a legnagyobb 2700 milliárd dollárral, majd Észak- és Dél-Amerika következik 2200 milliárd, Európa 2100 milliárd, Afrika és a Közel-Kelet pedig 402 milliárd dollárral.
Szárnyal a turizmus: ilyet még nem láttunk magyar reptéren - Részletek >>> |
Tavaly rekordmértékben, 4,6 százalékkal nőtt az idegenforgalmi szektor, jóval gyorsabban a világgazdaság általános, 3 százalékos bővüléséhez képest. Az ágazat hétmillió új munkahelyet teremtett, az összes új állás egyötöde jutott a szektorra. A befektetések értéke mintegy 882 milliárd dollár volt, ami a globális beruházások 4,5 százalékát jelenti.
Egyre többen élnek meg a turizmusból
Az előrejelzések szerint 10 év múlva a turizmus 12,5 ezer milliárd dollárral járul hozzá a világ GDP-jéhez, ami 11,7 százalékos arányt jelent. A világban 313 millió munkavállaló dolgozott tavaly az ágazatban, számuk 2028-ban egyharmadával, 414 millióra emelkedik. Leginkább Kínában, Indiában, Indonéziában és az Egyesült Államokban nő majd a turizmusból élők száma.
Magyarországon az idegenforgalom tavaly csaknem 3002 milliárd járult hozzá a megtermelt hazai össztermékhez, ami 8,0 százalékos aránynak felel meg. A foglalkoztatottak 7,3 százalékának, 324 ezer embernek biztosított megélhetést. Az ágazati beruházások értéke 380,8 milliárd forintot (1,39 milliárd dollár) tett ki, ami az összes befektetés 4,5 százalékát jelentette. A Turisztikai Világtanács előrejelzése szerint 10 év múlva a magyar GDP csaknem 8 százalékát termeli majd meg a turisztikai iparág.