Németország részt vehet az állandó euróövezeti válságkezelő rendszerben (ESM), de biztosítani kell, hogy Németországra nem hárul nagyobb teher az eredetileg tervezett 190 milliárd eurónál - közölte szerdán a német alkotmánybíróság.
Az ESM-ben való német részvétel parlamenti ratifikációja június 29-én akadt meg a stabilitási paktum átemelésével egyetemben, azt ugyanis az karlsruhei alkotmánybíróságon támadták meg.
190 milliárd eurós plafon

Az alkotmánybíróság azonban elutasította a parlamenti ratifikáció ellen indított indítványokat mai döntésével, így Joachim Glauck német elnök kézjegyével láthatja el a stabilitási paktumot és az ESM-et ratifikáló törvényeket. Ahogy arra a szakértők számítottak, mindezt feltételhez kötötte a karlsruhei testület, egy 190 milliárd eurós plafonhoz, az eredeti tervek szerint is ennyivel szállt volna be az alapba Berlin, így ez technikailag nem jelent korlátot az európai válságkezelés folytatásához.
Nem pörögnek fel az események
Lassíthatja azonban az ESM "működését" a testület másik kitétele, mely szerint a mentőalappal kapcsolatos döntéseket, így például a mentőcsomagról szóló határozatokat, a német parlament mindkét házának el kell majd fogadnia a jövőben. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kormány nem támogathat semmi fajta válságkezelő intézkedést, amihez az ESM-re is szükség van, a nélkül, hogy erre felhatalmazást ne kapna, vagyis nem tudja "megkerülni" a berlini törvényhozást.
A bejelentés hírére erősödni kezdett az euró, vele párhuzamosan pedig a forint is. Részletek >>>
Az ESM-ről szóló kormányközi szerződést Németországon kívül az euróövezet valamennyi tagállama ratifikálta. Az övezet válságba jutott tagjainak támogatására szolgáló rendszer felállásához feltétlenül szükséges Németország részvétele. Az alkotmánybíróság szerdai döntésével elhárulta csatlakozás útját álló legnagyobb akadály.