Kurdisztán, Síita állam, Szunnita állam. Hosszú távon ezek békés egymás mellett élése jelenthet megoldást az iraki politikai válságra az iraki kurdok kormányának egyik tanácsadója szerint, és ez jelentheti az Iszlám Állam legyőzése utáni béke kulcsát. Irak a valóságban már ma is megosztott, és a jelenlegi állapot mindenkinek elviselhetetlen – írta a német N-TV.de.
Masrour Barzani, a kurd kormány biztonsági tanácsának feje és az elnök fia a múlt héten már mondott hasonlót, szerinte a szövetségi állam nem vált be, ezért vagy független államok szövetségének, vagy teljesen független államoknak kell átvenni a helyét. Mindez akkor, amikor az Iszlám Államot (IS) lassan visszaszorítják, például Faludzsában.
Erbíl, a zömmel kurdok lakta Erbíl kormányzóság székhelye Irakban. Fotó: Wikimedia Commons / Myararat83 |
Az ország felosztásának igényét azokra a tapasztalatokra is alapozzák, amelyek szerint az ország népei borzasztóan bizalmatlanok egymással szemben, és részben joggal. A szunnita lakosság a síita vezetésű kormány csapatairól és az azt támogató síita szabadcsapatokról nem tudja eldönteni, hogy felszabadítók vagy megszállók, és megtorlástól tartanak. Faludzsában a teljes férfi lakosságot őrizetbe vették, hogy megvizsgálják, ki volt terrorista. Nemrég pedig egy másik településen az IS elűzése után a győztes kurdok és türkmének estek egymásnak az irányításért. Ezért most vegyes, például kurd-síita csapatok felállításával próbálkoznak.
Vannak, akik attól tartanak, hogy ha három részre osztanák Irakot, akkor a széthúzás miatt még több részre szakadna, atomizálódna. A helyzetet bonyolítja, hogy a szunnita arabok sokszor nem egy blokkban, hanem eleve szétszórva élnek, így lehetetlen lenne mindenkinek megfelelő határokat húzni. (A konfliktus gyökeréről, a határok történetéről itt írtunk, egy lehetséges felosztás térképe itt látható.)
A helyzetet bonyolítja, hogy a Kirkuk körüli területek népessége sem egységes, a kurdok is megosztottak, és saját bevallásuk szerint korábban egymillió elűzött arabot fogadtak be. A gazdaságuk viszont mély válságban van.
Hasonló vallási és etnikai konfliktusok, a mély sebeket ejtő polgárháború miatt Szíria felosztásának lehetősége is felmerült, sőt az ország felbomlása lényegében meg is kezdődött.