Rendkívüli helyzetbe és próbatétel elé került Németország a koalíciós egyeztetések kudarcával, de nem süllyedt válságba – mondta Wolfgang Schäuble, a Bundestag elnöke kölcsönös engedményeket kérve a kormányzásra készülő pártoktól.
A szeptemberben megválasztott Bundestag második ülésnapját megnyitó beszédében az elnök kiemelte: nem szabad történelmi összevetésekkel túlzottan felnagyítani a feladatot, amely ugyan nagy, de megoldható. A Bundestag tagjai közösen viselnek felelősséget az országért, és nem csak az országért, hiszen Európának cselekvőképes Németországra van szüksége. A kormányalakítási folyamat leállására adott külföldi reakciók megmutatják, hogy Európa és a világ sok más országa ránk vár.
Nem vereség engedni
Szomszédaink megbízható partnert akarnak, mint ahogy nekünk is erős partnerekre van szükségünk - mondta az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa.
A választóktól kapott felhatalmazás lényege a parlamenti többség megszervezése és a cselekvőképes kormány megalakítása. Ehhez a pártoknak kompromisszumokat kell kötniük, vagyis a partnerek javára engedniük kell programjukból, ami nem vereség vagy profilvesztés - mondta Wolfgang Schäuble.
Muszáj lesz megegyezni
A szeptember 24-i választások eredménye révén kezdettől fogva világos volt, hogy nehéz munka lesz a kormányalakítás. A folyamatnak az is része lehet, hogy valamely párt alapos mérlegelés után úgy dönt, mégsem lép szövetségre másokkal. Ezt azonban meggyőzően indokolnia kell, különben az a benyomás keletkezik, hogy ki akar bújni a felelősség alól - tette hozzá a Bundestag elnöke.
Káncz Csaba, a Privátbankár.hu külpolitikai elemzője legújabb videónkban a németországi helyzetről beszélt. >>> |
Egyben türelmet és méltányosságot kért a választóktól, mint mondta, a nyilvánosságnak megértéssel kell viszonyulnia aziránt, hogy a kormányalakítás igen összetett feladat, számos érdeket, véleményt és érzékenységet kell összeegyeztetni a valóság korlátaival és végességével.
A CDU, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU), a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek egyeztetése a kormányzati együttműködésről több mint négy hétig folytatott tárgyalás után, hétfő hajnalban fulladt kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból, arra hivatkozva, hogy nem volt elég bizalom és közös pont a négy párt között.
A kormány megalakítása érdekében megbeszéléseket kezdenek Merkelék a Bundestag azon pártjainak vezetőivel, amelyeknek programja nem zárja ki a kormányzati együttműködést.