Dupla mentőövet terveznek az euróövezetben a bajba került tagállamok megsegítésére, a hét végi uniós csúcsot előkészítő egyeztetéseken formálódó elképzelés szerint egyszerre működne az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) és az Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) – írta szerdán a Financial Times Deutschland (FTD).
Változó szerepfelfogások
A német üzleti lap szerint az euróövezeti illetékesek a háttérben arról is tárgyalnak, hogy az övezet tagjai növeljék a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) befizetett összeg nagyságát, így a dupla mentőöv mellett a megerősített IMF is nagyobb támogatást nyújthatna a rászoruló országoknak.
A 440 milliárd eurót megmozgatni képes EFSF-et eredetileg ideiglenes eszköznek szánták, amelyet majd felvált az 500 milliárd eurós ESM, az állandó válságkezelő alap. Ez utóbbit a hét elején bemutatott francia-német javaslat alapján a tervezettnél egy évvel korábban, 2012 közepén hozhatják létre. Párizs és Berlin javaslatáról a csütörtök este kezdődő uniós csúcson várható döntés.
Az EKB lehet a hétvége nagy kérdése
A legújabb elképzelés – az EFSF és az ESM párhuzamos működtetése – révén a javaslat pártolói szerint az Európai Központi Bankot (EKB) meg lehet győzni arról, hogy érdemes az eddiginél nagyobb részt vállalni az euróövezeti válság kezelésében. Mario Draghi, az EKB elnöke az erőteljesebb szerepvállalás feltételéül egy hiteles kríziskezelő mechanizmus kialakítását szabta meg.
Német kormánykörök azonnal cáfolták ezt az értesülést, mondván, eldöntött tény, hogy az EFSF-et az ESM váltani fogja.
A francia-német terveket Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök mutatta be hétfőn Párizsban. Az euróövezet két vezető államának közös javaslatai között az ESM 2012-es elindítása mellett szerepel például az, hogy vezessenek be automatikus és azonnali szankciókat azon euróövezeti tagországok ellen, amelyek államháztartási hiánya meghaladja a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát, és mindenütt – az euróövezetben mindenképpen, és ha lehet, akkor az egész Európai Unióban – vezessék be az alkotmányos adósságplafon intézményét.
Németországban bizakodással várják az uniós csúcsot. Volker Kauder, a kormányzó kereszténydemokraták parlamenti frakcióvezetője szerint például már 2012 nyarára elmúlhat a válság, ha sikerül elfogadtatni a francia-német javaslatokat. „Ha megvalósítjuk a terveket, akkor megoldódnak Európa problémái” – idézte a politikust a szerdai német sajtó.
Sarkozy és Merkel javaslatait, valamint az EFSF és az ESM párhuzamos működtetéséről szóló beszámolót a piacok is jól fogadták, a frankfurti tőzsde vezető indexe, a Xetra DAX szerdán a kora délutáni állás szerint erősödött, amit frankfurti beszámolók szerint kereskedők azzal magyaráznak, hogy a befektetők egy hatékony válságkezelő rendszer kidolgozását várják az uniós csúcstól, és bíznak a találkozó sikerében.
A német állampapírok is jól teljesítettek szerdán. Berlin 5 éves futamidejű kötvényeket bocsátott ki 4 milliárd euró értékben, és a papírok igen alacsony, 1,1 százalékos hozammal keltek el. Megfigyelők szerint ez azt mutatja, hogy annak ellenére sem gyengült a bizalom a német államkötvényekben, hogy a Standard &Poor’s hétfőn a leminősítés lehetőségére utaló megfigyelés alá vette tizenöt euróövezeti tagállam, köztük a lehetséges legjobb, "AAA" besorolású Németország adósosztályzatait.