3p
A tegnapi csúcstalálkozó visszahozta Moszkvát a feszült régió diplomáciai reflektorfényébe. Kim eközben újra akarja éleszteni nagyapja nagyhatalmak közötti hintapolitikáját, amelyet az államalapító Kim Ir Szen folytatott az 1949 és 1994 közötti időszakban. Káncz Csaba jegyzete.
Kim Dzsongun és Putyin Vlagyivosztokban. EPA/Alexander Zemlianichenko

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető tegnapi első, kétórás találkozója a vlagyivosztoki kikötő közelében fekvő Russzkij szigeten zajlott le.  A tárgyalásokon megállapodások aláírására nem került sor, aminek elsődleges oka, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú gazdasági szankciókat vezetett be Észak-Korea ellen, megpróbálva rávenni a kelet-ázsiai kommunista országot nukleáris és rakétaprogramjának feladására.

A találkozó baráti hangulata éles ellentétben állt a két hónappal korábbi Trump-Kim csúccsal Vietnámban, ahonnan az észak-koreai diktátor még annak hivatalos vége előtt váratlanul elviharzott.

Putyin céljai

A tegnapi csúcstalálkozó visszahozta Moszkvát a régió diplomáciai reflektorfényébe. Bár a Kreml eszközei korlátozottak, de egyre szorosabb együttműködése Pekinggel is arra predesztinálja, hogy Washington és szövetségesei nem fogják kihagyni az Észak-Koreáról szóló diplomáciai tárgyalásokból.  Az orosz elnök fel is ajánlotta a csúcsot követően, hogy személyesen segít feloldani az észak-koreai atomprogram körüli patthelyzetet.

Káncz Csaba

Moszkva ellenzi a Nyugat szankciók által vezetett politikáját, de Pekinghez hasonlóan támogatja, hogy Phenjan hagyjon fel a nukleáris programjával.  A Kremlnek ráadásul nem csupán komoly technikai ismeretei vannak a nukleáris leszerelés ellenőrzéséhez, hanem a politikai kapcsolatai is kiválóak mind Pekinggel, mind Szöullal.

Putyin és Kim négyszemközti megbeszélést követő, kibővített egyeztetésére az orosz külügy-, területfejlesztési- és közlekedési miniszterek mellett a helyszínre érkezett Oleg Belozjorov, az Oroszországi Vasutak vezérigazgatója is. Ez azt jelezte, hogy a tárgyalások témája volt egy korábbi orosz javaslat, a transzszibériai vasútvonal összekapcsolása egy - mindkét Koreán áthaladó - korszerű vasúttal, ami szárazföldi összeköttetést teremtene a dél-koreai és az európai gazdaság között. Moszkva szeretne hozzáférni Észak-Korea ásványi kincseihez, beleértve a ritka földfémeket.

Kim céljai

Kim újra akarja éleszteni nagyapja nagyhatalmak közötti hintapolitikáját, amelyet az államalapító Kim Ir Szen folytatott az 1949 és 1994 közötti időszakban. Szüksége van még egy barátra az ENSZ BT-ben, amely keményen fellép a szankciók enyhítése, illetve feloldása érdekében. A Koreai-félsziget politikai térképét és aritmetikáját már egy évszázada a csendes-óceániai hatalmak erőpróbája határozza meg, akár tetszik ez a koreaiaknak, akár nem.  Kim tehát folyamatosan próbál egyensúlyozni Kína, Japán, Oroszország és Amerika között.

Értesülések szerint Kim megtárgyalta az Oroszországban dolgozó észak-koreai munkások (számukat 8 ezer és 30 ezer közöttire becsülik) ügyét. Az ENSZ szankciók miatt ugyanis nekik haza kellene térniük az év vége előtt, de ezt Phenjan nem akarja, hiszen kiváló bevételi forrást jelentenek. Kim úgyszintén megvitatta zárt ajtók mögött az orosz befektetések lehetőségét a lepusztult, szovjet-korszakbeli gyárakba és vasutakba.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
Makro / Külgazdaság Korlátozzák a szabadságukat és durván bánnak az adósokkal a kínai hatóságok
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:16
Akinek tartozása van, az nem utazhat a vonatok egy részén. Ez csak egy dolog a sok közül. 
Makro / Külgazdaság Budapest felének megfelelő területet foglaltak el az oroszok, Putyinra saját vendéglője főz
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 07:22
Amerikai becslés szerint az év eleje óta akkora ukrán területet foglaltak el az előre haladó orosz csapatok, amekkora nagyjából megfelel Budapest pesti városrészének.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb külföldi dobás ez lenne Debrecenben
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 15:01
Miért nem jó, ha csak összeszerelő várost csinál a kormány Debrecenből? Mit lép ez ellen a helyi nagymúltú egyetem? Mire panaszkodnak ma leginkább az ott megtelepedett külföldi nagyvállalatok és mennyi új lakás és szociális létesítmény kellene az egyre növekvő lakosságnak? Erről is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság Így változnak az üzemanyagárak szerdán, feltéve, ha addig nem vezetik be újra az árstopot
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:17
A gázolaj nagykereskedelmi ára szerdán jelentősen csökken, a benziné nem változik. A kormány a héten dönthet a fogyasztói árak megfékezésének kérdésében.
Makro / Külgazdaság Rámennek a kriptóra Matolcsy Györgyék is
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:45
A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon. Magyarországon immár nagyjából 200 ezer ügyfél rendelkezik vagy kereskedik kriptoeszközzel. A hazai engedélyezés és felügyelés biztonságosabbá teheti ezt a tevékenységet is.
Makro / Külgazdaság Mennyi esélye van Magyar Péternek? Ma délután Medgyessy Pétertől ezt is megkérdezheti a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 09:46
Ehhez elég csak egy ingyenes regiszráció a ma 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság A német kormány becsapja Európát
Káncz Csaba | 2024. április 21. 10:44
Berlin és Peking újbóli összebarátkozásának szélesebb körű geopolitikai következményei vannak. Miközben a világban a biztonságpolitikai eszkaláció időszakát éljük, a német kormánynak ki kellene néznie a vállalati lobbik buborékjából. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG