Mit ér a kerekasztal?
A Fidesz frakcióvezetője szerint a közoktatás rendszere korántsem tökéletes, ezért meg kell hallani a javító szándékú javaslatokat. Kósa Lajos, a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn hangsúlyozta, a kerekasztalnál megfogalmazott tapasztalatokat, az ott kötött kompromisszumokat be kell építeni a szabályozásba.
Csakhogy a kerekasztal elfogadottsága finoman szólva is kérdéses: a Pedagógusok Szakszervezete a kezdetektől nem vesz részt a munkában, a hét végére pedig az is kiderült: a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is otthagyja az egyeztetést, mert annak összetétele kizárttá teszi azt, hogy érdemi megoldások szülessenek az oktatás helyzetének javítására. A Népszabadság írása szerint egyébként a pedagógusok hamarosan megalakítják az Alternatív Köznevelési Kerekasztalt, ahova a kormány képviselőit is várják.
Mintha a béremelés lenne a legfontosabb téma
A béremelésre vonatkozó követelésekről az MTI összefoglalója szerint azt mondta Kósa Lajos: a pedagógusok esetében a rendszerváltás óta legnagyobb béremelést hajtották végre, most másoknak is kell adni.
Pedig a tanárok alapvetően nem is a béremelésért tüntetnek: ahogy az a Teleki Blanka Gimnázium 16 pontjából is látszik, a túlmunka díjazásának visszaállítása, a bérek minimálbér-követésének visszaállítása mellett ugyan megemlítik a tanári fizetéseknek az értelmiségi léthez szükséges szintre emelését is, de kitérnek arra is: épp az ilyen jellegű, a 40-60%-os fizetésemelésekről szóló, a közvéleményt félrevezető bejelentések leállítását szeretnék elérni. A több évtizede pályán lévő kollégák bére néhány ezer forinttal, vagy egyáltalán nem növekedett a pályamodell bevezetése óta - írják.
A Klik megszüntetésére sem hajlanak?
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal kapcsolatban Kósa Lajos kiemelte, fenntartóra szükség van, mindegy hogyan nevezik. Az önkormányzati fenntartás 2010-ben csődbe ment, az állam által átvett 1300 milliárd forintos adósság nagy része ugyanis az oktatási feladatok ellátása miatt halmozódott fel.
Míg a frissen kinevezett oktatási államtitkár szerint okafogyott volt a pedagógusok sztrájkbizottságának tüntetése, és mert Palkovics László szerint folytatni kell a szakmai egyeztetéseket, és a politikát nem célszerű bevinni az iskolákba, egyáltalán nem tűnt feleslegesnek az az embertömeg, ami megjelent szombat délelőtt a Parlament előtt. Színes esernyők alatt hatalmas kiábrándulás. Videóriportunk >> |