Forrás: KSH |
A közelmúltban napirendre került több esetben is a hazai munka(szüneti)napok kérdése: Orbán Viktor miniszterelnök a nagypéntekkel négynaposra egészítené ki a húsvéti ünnepet, egy szakszervezeti szövetség pedig a december 24-ét nevezné ki a családok ünnepének. A vállalkozók érdekvédelmi szervezete azt számolgatja, mekkorát bukna a gazdaság egy újabb szabadnapon, a szakszervezet viszont felháborítónak tartja a hozzáállást. A vita eldöntésénél érdemes lesz a mostanihoz hasonló adatokat is mérlegelni.
2016. augusztusban a kivitel értéke 7,2 milliárd euró, a behozatalé 6,6 milliárd euró volt. A külkereskedelmi többlet 147 millió euróval nőtt, és 591 millió eurót tett ki. (A KSH második becslésében szereplő egyenleg értéke 10 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél.)
Részletes adatok:
A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 18, a behozatalban 17%-kal nőtt. Az energiafejlesztő gépek és berendezések exportvolumene több mint 40, az importé közel 20%-kal emelkedett. A benzinüzemű motorok kivitele több mint felével, a dízelé több mint ötödével bővült, elsősorban Németország, Kína, Szlovákia és Mexikó felé. A belső égésű motorokhoz tartozó alkatrészek behozatala negyedével erősödött, zömmel Németországból, Japánból és Olaszországból. A közúti járművek importja több mint negyedével, exportja tizedével nőtt. Az exportnövekedéshez az alkatrészek, kormánykerekek és más karosszéria elemek kivitelének emelkedése járult hozzá. A villamosgépek importja közel negyedével, exportja csaknem ötödével lett nagyobb.
A feldolgozott termékek exportvolumene 15, az importé 17%-kal nőtt. A gyógyszerkereskedelem mindkét irányban több mint 10%-kal emelkedett, exportban főként Németország és Ukrajna felé, importban Németországból és Ausztriából. A műanyag-alapanyagok importja közel negyedével bővült. A gumigyártmány behozatala harmadával, exportja több mint ötödével nőtt, ezen belül az új gumiabroncs-kereskedelem dominál.
Az energiahordozók importvolumene 2,0%-kal csökkent. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala nem változott jelentősen. A villamosenergia-behozatal több mint 10%-kal visszaesett.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,1, az importé 12%-kal nőtt. Több mint ötödével bővült az egyéb, táplálkozásra alkalmas termékek, ezen belül főleg az étrend-kiegészítők és csaknem negyedével a hús, húskészítmények importja. A gabonakivitel 10%-ot meghaladó mértékben csökkent, leginkább a kukorica- és az árpaforgalom esett vissza, a búzaexport viszont jelentősen, közel negyedével emelkedett.
Forrás: KSH |