4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a magyar kormány rendre arra hivatkozik, hogy a magyar családok nem fizethetik meg a háború árát, a gáz beszerzésénél semmifelé morális szempontot nem hajlandók figyelembe venni. Hazánk legfontosabb európai stratégiai szövetségese, Lengyelország egészen más logikával közelíti meg a kérdést.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerint a Kreml úgy viselkedett, mint egy kábítószerkereskedő, amikor elérték, hogy Európa függő legyen az orosz gáztól. Jó ideig olcsón és pontosan szállítottak. Később azonban kiderült, hogy mi volt az igaz ára az orosz gáznak. „Az ukrajnai háború megmutatta, hogy a gáz valódi ára katonák, férfiak, nők és gyerekek vére. Ahogy azt is látjuk, hogy Európában pedig a mostani zord kilátásokkal fenyegető tél” – nyilatkozta a lengyel kormányfő a CNBC-nek.


Oroszország a korábbi években az Európai Unióba importált földgáz 40 százalékát biztosította. Ugyanakkor a szállításokat már tavaly ősztől elkezdte gyakran kiszámíthatatlanul csökkenteni. A Moszkvával szembe helyezkedő országokat, így például Lengyelországot tavasszal kizárták az ellátásból. Majd a nyár folyamán előbb időlegesen, majd később teljesen elzárták a legnagyobb kapacitású gázvezetéket, az Északi Áramlat 1-et az oroszok. A két hete történt robbantás miatt pedig ezt a vezetéket nem is lehet majd újranyitni. Ugyanakkor az orosz szállítások drasztikus visszafogása ellenére úgy tűnik nem kerül veszélybe a tél során Európa ellátása.

Mateusz Morawiecki a CNBC-nek adott exkluzív interjújában kijelentette, hogy Európa jelenlegi energiaproblémái „egy nagyon helytelen, katasztrofális politikának a következményei, amelyben Németország az élen járt”. (Az elmúlt hónapokban számos elemzés boncolgatta Angela Merkel felelősségét Oroszország ukrajnai háborúja kapcsán, ám nem alakult ki konszenzus. Abban ugyanakkor egyetértés volt, hogy Merkel közrejátszott abban, hogy ennyire függővé tette Németországot a Gazpromtól és túlontúl hitt Putyinnak – szerk.)

A lengyel vezető Prágában nyilatkozott az amerikai csatornának, amikor 44 európai vezető találkozott, hogy megvitassák az ukrajnai háború és az európai energiaválság aktuális kérdéseit. Ez az Európai Politikai Közösség nevű új csoport első ülése.

„Gázhiány, nagyon drága gáz- és nagyon magas az áram ára is egész Európában – ez a Németország és Oroszország közötti megállapodás valódi ára” – mondta Morawiecki. Lengyelország Belgiummal, Olaszországgal és Görögországgal együtt tervet dolgozott ki egy Európán átívelő gázár-rendszert, amely "sapkát" tartalmazna, és így igyekszik visszaszorítani a megugró árakat.

Az Európában irányadó holland TTF gáz pénteken a tőzsdei kereskedésben 160 euró/MWh ár körül mozgott. Ez több mint négyszer magasabb, mint egy évvel ezelőtt, igaz, az augusztus végi 350 eurós csúcshoz képest felére esett az ár. Sok ország szeretné elérni, hogy uniós szintű korlátozást vezessenek be a gáz árára, ugyanakkor sokan, így például Németország, Hollandia és Magyarország is ellenzik a tervet, figyelmeztetve, hogy az árak korlátozása negatív hatással lehet az energiabiztonságra.

"Ez a mi közös problémánk” – mondta Morawiecki. „Ezt nem lehet úgy megoldani, ha egyetlen ország, amely Európa leggazdagabb és legfejlettebbje, mint Németország, meggátol mindent” – véli a lengyel miniszterelnök.

„Nem akarjuk, hogy egyes országok pártfogoljanak bennünket, amelyek aztán egészen más módon viselkednek, mint ahogy korábban elvárták tőlük” – tette hozzá. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, aki szintén felszólalt Prágában, és azt mondta, hogy a blokknak egységes választ kell adnia az energiaválságra. „Szükség van egy EU-szerte érvényes gázár-plafonra” – mondta Metsola. Azt is jelezte, hogy amennyiben szükséges, az egyes tagállamok több időt kaphatnak ennek érvényesítésére. Ugyanakkor nagyon fontosnak tartja a máltai politikus, hogy a tagországok ne „licitálják túl egymást”.

„Úgy gondolom, hogy ez a módja annak, hogy csökkenteni tudjuk az árakat és megállítsuk a spekulációt, és a nap végén megmutassuk Putyinnak, hogy nem ő az, aki megszabja nekünk, hogy mennyit és hogyan fizessünk” – tette hozzá Roberta Metsola.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG