4p

Az EU-ba importált gáz árának maximálása lesz a holnapi prágai informális EU-csúcs egyik fő témája. Az intézkedés egyik célja az árcsökkentés lenne, a tagállamok azonban korántsem egységesek. Putyin figyelmeztetett: ha Brüsszel árplafont vezet be az orosz gázra, Moszkva minden energiahordozó szállítását le fogja állítani.

Informális csúcsértekezletet tartanak holnap az uniós állam- és kormányfők Prágában. Mint az Charles Michel, az Európai Tanács elnökének meghívóleveléből kiderül, a legfőbb téma Oroszország Ukrajnában folytatott háborúja, az energiaügy és a gazdasági helyzet lesz. (Ma az Európai Politikai Közösség nevű új formáció ülésezik, ezen a találkozón azonban nem csak uniós tagállamok vesznek részt.)

"Az Ukrajnában dúló háború drámai hatással van az európai energiaügyi helyzetre, és tovagyűrűző hatást gyakorol a gazdaságunkra. Elsődleges célunk annak biztosítása, hogy – különösen a téli hideg közeledtével – garantáljuk az energiaellátás biztonságát és a megfizethető energiát a háztartások és a vállalkozások számára”, közölte Charles Michel.

A kiszivárgott sajtóhírek szerint a Tanács azt kéri majd az Európai Bizottságtól, hogy dolgozzon ki "működőképes megoldásokat arra vonatkozóan, hogyan lehetséges csökkenteni az árakat gázársapka segítségével."

A javaslat egyike azoknak a potenciális intézkedéseknek, amelyek "a következő hónapok menetrendjében" szerepelhetnek, írta az Euractiv a tanácsi nyilatkozat-tervezetre hivatkozva.

Putyin: ha lesz gázársapka, nem jön többé orosz gáz. Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN
Putyin: ha lesz gázársapka, nem jön többé orosz gáz. Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Brüsszel egyelőre csak arról döntött, hogy megadóztatja a csillagászati energiaárakon nagy profitot elérő cégeket.

Több opció van az asztalon 

Az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor tegnap az Európai Parlamentben (EP) már jelezte, hogy a gázársapka ötletét is támogatja.

"Az árplafon bevezetése a gázárra átmeneti megoldás addig, amíg nem fejlesztünk ki egy új EU-árindexet, amely biztosítja a piac jobb működését”, mondta Ursula von der Leyen, arra utalva, hogy Brüsszel hosszabb távon belenyúlna a piaci szabályokba is.

Ugyanakkor kiemelte, hogy a gázársapka csak ideiglenes megoldás lehet, és úgy kell megalkotni, hogy az ne veszélyeztesse az ellátás biztonságát. 

Az EP szerdán közzétett állásfoglalásában ennél tovább ment:

szerinte a Bizottságnak "a vezetéken keresztül elsősorban Oroszországból importált földgáz megfelelő árplafonjára” kellene javaslatot tennie – azaz maximálni kellene például a Magyarországra érkező gáz árát is.

Az árplafon célja az árak megzabolázása mellett az lenne, hogy jelentősen csökkentsék Moszkva bevételeit és így a háború finanszírozásának a képességét.   

Az EUObserver értesülései szerint a Bizottság október közepére dolgozhatja ki javaslatait a gázársapkával kapcsolatban. A testület három lehetőséggel számol: az orosz importgáz árának maximálása, a jelenleginél alacsonyabb ár kitárgyalása más szállítókkal (például Norvégiával) vagy az uniós áramtermeléshez használt gáz árának maximálása.

Putyin: mindent leállítunk

Vlagyimir Putyin ugyanakkor korábban figyelmeztetett, hogy az orosz gázár maximalizálására válaszul minden Európába irányuló energiaszállítást leállítanának.

"Nem fogunk gázt, olajat, szenet, fűtőolajat szállítani – semmit sem fogunk szállítani”, ha az a lépés sérti Oroszország érdekeit, jelentette ki az orosz elnök még szeptember elején.

A gázársapka ötlete a tagországok között is meglehetősen vitatott. Mintegy 15 állam támogatja, számos tagország – köztük Németország, Ausztria, Hollandia, Dánia és Magyarország – ellenzi. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban a szállítások leállítására utalva úgy fogalmazott: "a gázársapka alapvetően lehetetlenítené el Magyarország ellátását".

Több európai országot – köztük Németországot – már az is nehéz helyzetbe hoz, hogy az orosz Gazprom (technikai okokra hivatkozva, de nyilvánvalóan válaszul az Oroszország elleni uniós szankciókra) előbb csökkentette, majd teljesen le is állította a gázszállításokat az Északi Áramlat 1-en. 

A helyzet időközben súlyosbodott, hiszen szeptember végén ismeretlenek felrobbantották az Északi Áramlat 1 mindkét vezetékét (valamint a használaton kívüli Északi Áramlat 2 egyik vezetékét), így azok használhatatlanná váltak.

Ráadásul a Gazprom kilátásba helyezte az Ukrajnán keresztül Európába érkező gázvezeték elzárását is egy elszámolási vitára hivatkozva. Ha ez bekövetkezik, akkor már csak Délről, a Török Áramlaton keresztül fog oroszt gázt kapni Európa – nagyrészt ezen a vezetéken érkezik a gáz Magyarországra is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG