4p

Az EU-ba importált gáz árának maximálása lesz a holnapi prágai informális EU-csúcs egyik fő témája. Az intézkedés egyik célja az árcsökkentés lenne, a tagállamok azonban korántsem egységesek. Putyin figyelmeztetett: ha Brüsszel árplafont vezet be az orosz gázra, Moszkva minden energiahordozó szállítását le fogja állítani.

Informális csúcsértekezletet tartanak holnap az uniós állam- és kormányfők Prágában. Mint az Charles Michel, az Európai Tanács elnökének meghívóleveléből kiderül, a legfőbb téma Oroszország Ukrajnában folytatott háborúja, az energiaügy és a gazdasági helyzet lesz. (Ma az Európai Politikai Közösség nevű új formáció ülésezik, ezen a találkozón azonban nem csak uniós tagállamok vesznek részt.)

"Az Ukrajnában dúló háború drámai hatással van az európai energiaügyi helyzetre, és tovagyűrűző hatást gyakorol a gazdaságunkra. Elsődleges célunk annak biztosítása, hogy – különösen a téli hideg közeledtével – garantáljuk az energiaellátás biztonságát és a megfizethető energiát a háztartások és a vállalkozások számára”, közölte Charles Michel.

A kiszivárgott sajtóhírek szerint a Tanács azt kéri majd az Európai Bizottságtól, hogy dolgozzon ki "működőképes megoldásokat arra vonatkozóan, hogyan lehetséges csökkenteni az árakat gázársapka segítségével."

A javaslat egyike azoknak a potenciális intézkedéseknek, amelyek "a következő hónapok menetrendjében" szerepelhetnek, írta az Euractiv a tanácsi nyilatkozat-tervezetre hivatkozva.

Putyin: ha lesz gázársapka, nem jön többé orosz gáz. Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN
Putyin: ha lesz gázársapka, nem jön többé orosz gáz. Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN

Brüsszel egyelőre csak arról döntött, hogy megadóztatja a csillagászati energiaárakon nagy profitot elérő cégeket.

Több opció van az asztalon 

Az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor tegnap az Európai Parlamentben (EP) már jelezte, hogy a gázársapka ötletét is támogatja.

"Az árplafon bevezetése a gázárra átmeneti megoldás addig, amíg nem fejlesztünk ki egy új EU-árindexet, amely biztosítja a piac jobb működését”, mondta Ursula von der Leyen, arra utalva, hogy Brüsszel hosszabb távon belenyúlna a piaci szabályokba is.

Ugyanakkor kiemelte, hogy a gázársapka csak ideiglenes megoldás lehet, és úgy kell megalkotni, hogy az ne veszélyeztesse az ellátás biztonságát. 

Az EP szerdán közzétett állásfoglalásában ennél tovább ment:

szerinte a Bizottságnak "a vezetéken keresztül elsősorban Oroszországból importált földgáz megfelelő árplafonjára” kellene javaslatot tennie – azaz maximálni kellene például a Magyarországra érkező gáz árát is.

Az árplafon célja az árak megzabolázása mellett az lenne, hogy jelentősen csökkentsék Moszkva bevételeit és így a háború finanszírozásának a képességét.   

Az EUObserver értesülései szerint a Bizottság október közepére dolgozhatja ki javaslatait a gázársapkával kapcsolatban. A testület három lehetőséggel számol: az orosz importgáz árának maximálása, a jelenleginél alacsonyabb ár kitárgyalása más szállítókkal (például Norvégiával) vagy az uniós áramtermeléshez használt gáz árának maximálása.

Putyin: mindent leállítunk

Vlagyimir Putyin ugyanakkor korábban figyelmeztetett, hogy az orosz gázár maximalizálására válaszul minden Európába irányuló energiaszállítást leállítanának.

"Nem fogunk gázt, olajat, szenet, fűtőolajat szállítani – semmit sem fogunk szállítani”, ha az a lépés sérti Oroszország érdekeit, jelentette ki az orosz elnök még szeptember elején.

A gázársapka ötlete a tagországok között is meglehetősen vitatott. Mintegy 15 állam támogatja, számos tagország – köztük Németország, Ausztria, Hollandia, Dánia és Magyarország – ellenzi. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban a szállítások leállítására utalva úgy fogalmazott: "a gázársapka alapvetően lehetetlenítené el Magyarország ellátását".

Több európai országot – köztük Németországot – már az is nehéz helyzetbe hoz, hogy az orosz Gazprom (technikai okokra hivatkozva, de nyilvánvalóan válaszul az Oroszország elleni uniós szankciókra) előbb csökkentette, majd teljesen le is állította a gázszállításokat az Északi Áramlat 1-en. 

A helyzet időközben súlyosbodott, hiszen szeptember végén ismeretlenek felrobbantották az Északi Áramlat 1 mindkét vezetékét (valamint a használaton kívüli Északi Áramlat 2 egyik vezetékét), így azok használhatatlanná váltak.

Ráadásul a Gazprom kilátásba helyezte az Ukrajnán keresztül Európába érkező gázvezeték elzárását is egy elszámolási vitára hivatkozva. Ha ez bekövetkezik, akkor már csak Délről, a Török Áramlaton keresztül fog oroszt gázt kapni Európa – nagyrészt ezen a vezetéken érkezik a gáz Magyarországra is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG