5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése szerint a kivitel volumene októberben 0,3 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 1,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 1,0 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 53 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Az export kiigazított volumene 1,3, az importé 1,4 százalékkal elmaradt a szeptemberitől.

A három héttel ezelőtti első becslésben a KSH még arról számolt be, hogy októberben az export euróban számított értéke 0,8 százalékkal mérséklődött, az importé 0,2 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, a termék-külkereskedelmi egyenleg 127 millió euróval romlott, a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 2,9, az importoldalon 3,0 százalékkal felülmúlta az előző havit.

A most már tehát véglegesnek tekinthető adatok szerint októberben a kivitel értéke 12,9 milliárd euró (5194 milliárd forint), a behozatalé 11,9 milliárd euró (4776 milliárd forint) volt.

Októberben az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 0,5, az importé 0,1 százalékkal mérséklődött.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 4,0, a behozatalé 1,8 százalékkal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 53 millió euróval romlott. (Az egyenleg 74 millió euróval nagyobb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,0, a behozatalban 2,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 1,3 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,2, a dollárral szemben 0,9 százalékkal gyengült.

A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 3,4 százalékkal csökkent, behozatala nem változott. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel ötödével, a behozatalban pedig nagyjából tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene kismértékben csökkent, importvolumene hasonló mértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és ‑lejátszó készülék exportvolumene minimálisan mérséklődött, importvolumene viszont negyedével nagyobb lett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport az exportoldalon 2,0 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését, míg az importoldali forgalom alakulását nem befolyásolta.

A feldolgozott termékek exportvolumene 4,1, importvolumene 0,5 százalékkal nőtt. A kivitel volumenének bővülése mögött a gyógyszer, gyógyszerészeti termék jelentős növekedése húzódott meg. Az importban szintén a gyógyszer, gyógyszerészeti termék volumene bővült a legnagyobb mértékben. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,2 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumencsökkenését, az importban 0,2 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumenének növekedéséhez.

Az energiahordozók exportvolumene 2,7, importvolumene 3,8 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az exportoldali és az importoldali növekedés egyaránt a kőolaj és kőolajtermék árucsoportnál regisztrált jelentős bővüléssel magyarázható. Az energiahordozók volumenének alakulása a kivitelben 0,1 százalékponttal lassította a teljes export csökkenését, a behozatalban pedig 0,3 százalékponttal fokozta a teljes import növekedését.

Változó cserearányok
Változó cserearányok
Fotó: Depositphotos

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 6,3, a behozatalé 8,3 százalékkal nagyobb lett. Az export növekedését nagyrészt az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény, az importét pedig a gabona és gabonakészítmény forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,5 százalékponttal visszafogta, az import volumennövekedését ugyanennyivel fokozta.

Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 3,1 százalékkal csökkent, az onnan érkező behozatalé 3,6 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi mérleg 441 millió euróval romlott, 1304 millió eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 71 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 9,3 százalékkal nőtt, a behozatalé 3,6 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 388 millió euróval javult, 265 millió eurós passzívumot mutatott.

Idén január–október között:

  • A kivitel értéke 121 milliárd euró (48 ezer milliárd forint), a behozatalé 111 milliárd euró (44 ezer milliárd forint) volt.

Idén január-október között az egy évvel korábbihoz képest:

  • A kivitel volumene 1,8, a behozatalé 3,6 százalékkal csökkent.

  • A termék-külkereskedelmi mérleg 2,5 milliárd euróval javult, a többlet 10,4 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5 százalékkal nőtt, a behozatalban 0,2 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 0,7 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 2,7, a dollárhoz viszonyítva 2,1 százalékkal gyengült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG