Nehéz tárgyalások folynak Oroszország és Ukrajna között, de van remény a kompromisszumra - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán az orosz RBK tévécsatornának nyilatkozva.
Lavrov szerint Oroszország a jövőben is kész lesz a kapcsolattartásra az ukrán féllel, de látnia kell, hogy ez milyen "hozzáadott értéket" képvisel. Azt mondta, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter nem terjesztett elő új elképzeléseket kettőjük múlt csütörtöki, antalyai tárgyalásán.
Lavrov sürgette, hogy az orosz és ukrán tárgyaló félnek adják meg lehetőséget arra, hogy nyugodt légkörben, a "hisztéria fokozása" nélkül dolgozzanak.
A külügyminiszter hozzátette, "komolyan fontolóra van véve" Ukrajna semleges státusza, de nem szabad elfelejtkezni más fontos ügyekről, mint például az ukrajnai orosz nyelvhasználatról, vagy a szólásszabadságról sem. Arról is beszélt, hogy az ukrán fél tárgyalási pozícióinak alakításában "döntő szerepe van az Egyesült Államoknak", és az oroszok szerint Amerika "nem látszik érdekeltnek a konfliktus gyors lezárásban.
Közben megszólalt Vlagyimir Medinszkij, az orosz tárgyalódelegáció tagja is.
"A tárgyalások kemények, lassan haladnak. Természetesen mi ennél sokkal gyorsabban szeretnénk haladni, ez az orosz fél őszinte vágya. Minél előbb el akarunk jutni a békéhez. Egy békés, szabad, független, semleges Ukrajnára van szükségünk - amely nem tagja katonai szövetségeknek, nem tagja a NATO-nak"
- fejtette ki.
Közleményt adott ki a Kreml is. Ebben arról van szó, hogy "a háború végét előmozdító kompromisszumként" lehetne felfogni, ha Ukrajna "demilitarizálása" Ausztria példáját követné. Az, hogy ez pontosan mit jelentene, az egyelőre nem világos, mindenesetre Ausztriának van saját fegyveres ereje, ám az 1955-ös osztrák államszerződés, illetve az ország alkotmánya is semlegességet ír elő Bécs számára. Ausztria ezek alapján nem lehet tagja semmilyen katonai szövetségnek, valamint nem engedélyezheti semmilyen külső hatalomnak, hogy katonai bázisokat hozzon létre területén.
(MTI, Guardian, Sky News)
UPDATE:
Ukrajna és Oroszország jelentős előrelépést ért el a 15 pontból álló előzetes béketervvel kapcsolatban. További részletek az alábbi cikkben: