Ukrajna és Oroszország jelentős előrelépést ért el a 15 pontból álló előzetes béketervvel kapcsolatban, amely tűzszünetet és az orosz kivonulást tartalmazná, amennyiben Kijev vállalja a semlegességet és fegyveres erőinek korlátozását, jelentette a Financial Times.
A javasolt megállapodás szerint Kijev lemondana a NATO-csatlakozási törekvéseiről, és ígéretet tenne arra, hogy nem ad helyet külföldi katonai támaszpontoknak vagy fegyvernek az ország területén, cserébe részesül szövetségesei, például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a NATO védelméből.
Az ukrán biztonságra vonatkozó nyugati garanciák jellege - és azok Moszkva számára elfogadható volta - még nagy akadályt jelenthet bármilyen megállapodás megkötése előtt, ahogy az oroszok által elfoglalt ukrán területek katonai státusza is.
Bár Moszkva és Kijev szerdán egyaránt azt mondta, hogy előrelépést értek el a megegyezés feltételeivel kapcsolatban, egyes ukrán tisztviselők továbbra is kételkednek, és attól tartanak, hogy Putyin elnök nem igazán elkötelezett a béke mellett, és elképzelhető, hogy a béketárgyalásokkal Moszkva csak időt nyer arra, hogy átcsoportosíthassa erőit.
Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára szerdán újságíróknak azt mondta, hogy Ukrajna semlegessége Ausztria vagy Svédország státuszán alapulna.
Mihailo Podoljak, Zelenszkij tanácsadója azt közölte a Financial Times-szal, hogy az Orosz Föderációnak minden esetben el kellene hagyni azokat az ukrán területeket, amelyekre a háború kezdete óta lépett.
A béketárgyalások ellenére a harcok folytatódnak.