Nem egy súlycsoport? Mike Pompeo amerikai külügyminiszter és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető egy korábbi találkozójukon (MTI/EPA/KCNA) |
„Működik a kémia” – így jellemezte Donald Trump Kim Dzsong Unhoz fűződő kapcsolatát a június12-i szingapúri csúcs után. Az amerikai elnök, aki korábban még „rossz fickó”-nak, ”mániákus”-nak és „nyilvánvalóan őrült”-nek nevezte az észak-koreai diktátort, most agyondicsérte őt. "Nagyon jó egyéniség, mókás és nagyon, nagyon okos" – mondta róla a Fox televíziónak adott interjúban. Szerinte nagyon jól kijöttek egymással, és még a mobilszámát is megadta Kim Jong Unnak, hogy "bármikor elérhesse őt".
A két vezető Szingapúrban közös szándéknyilatkozatot írt alá arról, hogy elkötelezettek Észak-Korea atomfegyver-mentesítése és a tartós béke iránt. Trump a csúcs után arról beszélt, hogy a kommunista ország „semmiféle nukleáris fenyegetést nem jelent", az atomfegyver-mentesítése pedig már meg is kezdődött.
Nagy felhajtás, kevés konkrétum
Elemzők már akkor figyelmeztettek, hogy a nagy csinnadrattával beharangozott csúcs kevés konkrétumot hozott: a denuklearizáció részletei például homályba vesztek. Amerikai kommentárok szerint Trump alig kapott valamit, miközben biztonsági garanciákat nyújtott Észak-Koreának, és megígérte a Dél-Koreával tartott hadgyakorlatok felfüggesztését. Más elemzők ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy a csúcs alapvetően a bizalomépítésről szólt, és egy hosszú folyamat első állomása lehet.
A bizalmat mindenesetre aligha erősíti, hogy – amerikai sajtóhírek szerint - Észak-Korea tovább csinosítja egyetlen ismert, jongbjoni atomerőművét: a koreai ügyekkel foglalkozó, 38 North portál szerint az infrastrukturális fejlesztések jól láthatók a műholdas felvételeken. Azt nem tudni, hogy mi a fejlesztések konkrét célja. Elemzők szerint Phenjan ezzel azt üzenheti Washingtonnak, hogy továbbra sem hajlandó kiadni a kezéből nukleáris ütőkártyáját.
Phenjanban kémkedik Pompeo
Ezek a kérdések alighanem szóba kerülnek majd Mike Pompeo phenjani látogatásán is. Az amerikai külügyminiszter pénteken érkezik az észak-koreai fővárosba – ez lesz a harmadik vizitje –, és előreláthatólag találkozik Kim Dzsong Unnal is. A Guardian szerint előbb ki kell puhatolnia, hol tart valójában az atomprogram, és csak ezután javasolhat konkrét menetrendet az atomfegyver-mentesítésre. Az alig két hónapja hivatalban lévő külügyminiszter ezt követően Tokióba utazik majd, ahol japán és dél-koreai szövetségeseivel fog tárgyalni.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy Észak-Korea atomfegyver-mentesítése nagyon kemény diplomáciai feladatnak ígérkezik, ami évekbe telhet, és sok milliárd dollárba kerülhet. Június végén egyébként már Trump is arról beszélt – kvázi ellentmondva néhány nappal korábbi nyilatkozatának –, hogy Észak-Korea változatlanul "rendkívüli fenyegetést" jelent az Egyesült Államokra. Az amerikai elnök egyúttal egy évre meghosszabbította a kommunista országra vonatkozó úgynevezett országos vészhelyzetet, és megújította a gazdasági szankciókat is.