Gyakorlatilag a hitelezők összes fontosabb feltételét teljesítené a tegnap éjszakai reformjavaslat alapján Görögország: emelik a nyugdíjkorhatárt, növelik az áfát, visszavennének az egyes társadalmi osztályoknak kijáró privilégiumokból. A kormánykoalíciót viszont megosztotta a megegyezés szele.
![]() |
Jöhet a béke? Fotó: EPA/Radek Pietruszka |
--
Ugyan egyre közelebb a megegyezés, azért a helyzet mégsem olyan derűs. Most a görög print újságok jelentették, hogy lassan nem lesz mire nyomniuk. A lap vezérigazgatója, Manolisz Manolasz azt mondja, 20-ról 16 oldalra kellett csökkenteniük az oldalszámot, mivel beszállítóik képtelenek papírt szerezni. A görög válság óta korlátozták a külföldre áramoltatható tőkét is, így a görögök nem tudnak fizetni a beszállítóknak, az ország pedig csak igen kevés nyersanyagot tud előállítani. Papírt például nem, a hiány pedig már meg is jelent.
--
Egész Európa attól retteg, hogy ha nem sikerül rendezni a válsághelyzetet, Görögországot az oroszok karjaiba taszítja. Nem véletlen, hogy minden Ciprasz-Putyin-találkozótól a frász töri ki az európai vezetést - Görögország geopolitikai szerepe ugyanis kiemelten fontos, ami a katonai kiadások magas arányában is látszik. Éppen ezért érdekes, mit gondolnak az oroszok az ügyről - most elárulták. Röviden: az oroszoknak semmi köze semmihez, pénzt nem ajánlottak a görögöknek, csak a partvonalról figyelnek.
--
Barátkoznak viszont a kínaiakkal: Oroszország és Kína minden nehézséget legyőz és minden feladatot megold együtt - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Hszi Csin-ping kínai elnöknek a baskírföldi Ufában tegnap végetért kétnapos BRICS-csúcstalálkozón. Kína elismeri Oroszország kelet-európai érdekeit, Oroszország pedig elismeri Kína érdekeit a Dél-kínai tengeren. Kína már több kőolajat importál Oroszországtól, mint Szaúd-Arábiától, az orosz-kínai kereskedelem egynegyede pedig már jüanban bonyolódik.

--
Júniusban 161 milliárd forintnyi lakossági állampapírt adtak el Magyarországon, ami egy éves rekord. Igaz, részben technikai okokból, mert kevesebb Kamatozó Kincstárjegy járt le, mint amennyinek a jegyzése lezárult. Szépen nőtt az inflációkövető kötvények állománya is, nem csoda, hiszen ismét van infláció.

--
A héten több lap is beszámolt arról, hogy egy balatoni CBA piaccá nyilváníttatta magát az önkormányzatnál - mert a piacok nyitva lehetnek vasárnap is -, miután előcsarnokában termelői piacot nyitott, ahol azonban csak egyetlen termelő árult málnát. Kovács Zoltán, kormányszóvivő azt mondta, minden ilyen próbálkozást le kell törni, egyúttal kijelentette: a konkrét esetet nem is érti, mert egy 175 négyzetméteres boltról van szó, amelynek meg lett volna a lehetősége, hogy törvényes módon működhessen. Hozzátette: a kormányhivatalok vizsgálják az eset körülményeit, a jogszabályok alkalmazását, adott esetben annak szükségességét, hogy kell-e azokon módosítani.
--
Az Index úgy tudja: távozik Orbán Gábor adó- és pénzügyekért felelős államtitkár a Nemzetgazdasági Minisztériumból. Az NGM egyelőre nem erősítette meg a hírt. Orbán Gábor 2013 óta a minisztérium államtitkára, előtte az Aegon alapkezelőjénél volt először makroelemző, majd a kötvényüzletág vezetője. Elismert befektetési szakember, sokszázmilliárdos kötvényportfóliót kezelt. 2014 szeptembere óta az OECD Nemzeti Tanács elnöke.
--
Majdnem rekordot hozott a június az ingatlanpiacon. A panelek ára továbbra is hasít, de a téglalakások is drágulnak. 12 184 ingatlant adtak-vettek idén júniusban a Duna House becslése szerint - ez közel rekord. A mostani forgalom 40 százalékkal felülmúlja az egy évvel ezelőtti eredményt - igaz, a szezonalitásnak megfelelően a júniusi forgalom alacsonyabb az előző havinál.
--
A 95-ös benzin 2 forinttal drágult, a gázolaj 2 forinttal lett olcsóbb. Az emeléssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 393 forintra nőtt, a gázolajé pedig 377 forintra csökkent.