- A Harkivtól északra lévő Vovcsanszkban a háborút követő bloggerek szerint körülbelül négyszáz orosz katona eshetett csapdába egy gyár területén, ahol bekerítették őket. A napok óta tartó harcokban drónok segítségével kaptak utánpótlást, ám a bloggerek beszámolója szerint az ukránok elektronikus drónelhárító eszközökkel megszakították ezt a köldökzsinórt.
- Heten, köztük két kisfiú sérült meg a Donyeck régió keleti részén lévő Nova Poltavka faluban egy oroszt támadásban – jelentették a regionális hatóságok.
- Körülbelül ötszázan vettek rész Kijevben erős rendőri védelem alatt az első LMBTQ+ Pride-on, amit az orosz invázió kezdete óta tartottak. Katonák, nők és férfiak is felvonultak demonstrálva szolgálatukat, amit az országnak tettek.
Vlagyimir Putyin számára megalázó volt a Prigozsin-lázadás, ami megkérdőjelezte azt az imázsát, hogy kezében tartja az orosz elitet – mondta Mark Galeotti brit történész, aki társszerzője egy Jevgenyij Prigozsinról szóló, frissen megjelent könyvnek. Ezután elkövetett egy hibát: megszegte az alkut, amit Prigozsinnal kötött. Akármi is szerepelt abban, úgy döntött, hogy likvidálja a zsoldosvezért, amit repülőgép-balesetnek maszkíroztak. Az autokrata irányítású államokban a jog uralmát az helyettesíti, hogy a vezér tartja magát a megállapodásokhoz, amit az elit tagjaival köt. Ez sérült ebben az esetben, ami bizonytalanabbá teszi Putyin helyzetét.
- Oroszország központi bankja augusztus 13-ától a jüan/rubel átváltást tekinti a benchmark valutaátváltási árfolyamnak – jelentette be a jegybank. Az indoklásból kiderül, hogy ennek a háború az oka. E szerint az elmúlt két évben jelentősen csökkent az amerikai dollár és az euró szerepe a valutapiacon. A moszkvai tőzsdén mostanában a dollárkereskedelem értéke napi egymilliárd rubel, az euróé napi 300 millió rubel, miközben a jüané nyolcmilliárd rubel – írta a CNN. Szakértők szerint ezzel az orosz gazdaság még inkább Kína vonzáskörébe kerül.
- Kirgizisztán nagyobb bankjai felfüggesztették a pénzügyi átutalásokat Oroszországba, illetve azok fogadását Oroszországból. Ezt technikai problémákkal, a valutaárfolyamok hullámzásával és a fizetési rendszerrel kapcsolatos vitákkal magyarázzák – adta hírül az ország állami tulajdonban lévő médiája. A döntés követi az új amerikai szankciókat, amelyek a moszkvai tőzsdét is érintik, ahol emiatt egy időre felfüggesztették az euró- és a dollárkereskedést.
- – Wijnand Herinckx 40 éves holland üzletember virágzó üzletet csinál azzal, hogy márkás árucikkeket – például Nike és Lego termékeket – szállít az orosz piacra. A Reuters részben tőle magától szerzett tudomást erről. Herinckx úgy véli, nem sérti a tevékenysége az Oroszország elleni szankciókat, mert olyasmit értékesít, amit semmi sem korlátoz. A gyártók ugyan nem akarják termékeiket az orosz piacon eladni, ám ettől ő még megteheti. Orosz cége, amelynek 82 alkalmazottja van idén 35 millió euró (14 milliárd forint) bevételre számít a 2023-as 23,7 millió után
Források: Al Jazeera, Guardian, Moscow Times, Neewsweek, Times Radio