Mercedes CLA Shooting összeszerelése a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában. MTI Fotó: Ujvári Sándor |
A GDP idei második negyedéves adatának első becslése kedden jelenik majd meg. Az első negyedévben a bruttó hazai termék 4,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Naptárhatással és más egyszeri tényezőkkel kiigazítva a gazdaság teljesítménye az előző év azonos negyedévéhez mérten 4,7, az előző negyedévhez viszonyítva 1,2 százalékkal nőtt.
A 4,4 százalékos növekedéshez a szolgáltatások 2,6, az ipar 0,5, az építőipar 0,5 százalékponttal járult hozzá. A szolgáltatások 4,9, a fogyasztás 5,0 a beruházások 17,1 százalékkal nőttek, emlékeztetett az MTI.
Ipar: kedvező kilátások
Hétfőn közli a KSH az ipari termelés júniusi, részletes adatait második becslésében. Az első becslés szerint júniusban az ipari termelés volumene 4,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,1 százalékkal emelkedett, az előző hónaphoz viszonyítva pedig 1,2 százalékkal csökkent. Az első fél évben 3,5 százalékkal volt nagyobb a változatlan áron számolt ipari kibocsátás, mint az előző év azonos időszakában.
Az ipart az elektronikai gyártás húzta, az élelmiszeripar növekedése átlagos volt, ezzel szemben a járműgyártás átlag alatti növekedést mutatott. Az ipar kilátásai továbbra is kedvezőek, így a következő hónapokban visszatérhet az erőteljesebb növekedés részben az új autómodellek hazai gyártása, új kapacitások üzembe helyezése miatt, részben pedig a tavalyi második félévi gyenge bázis hatására, véli Suppan Gergely.
A Takarékbank elemzője szerint kedvező, hogy az erőteljes belső kereslet miatt egyre erősebb szerepet játszik az ipar belföldi értékesítése, amit az építőipari boom is támogat. Az ipari és építőipari hangulat történelmi csúcsra emelkedett.
Noha az elmúlt hónapokban az európai és német konjunktúra indexek visszaestek, a növekedés folytatását jelzik előre. Idén összességében 5,6 százalékra gyorsulhat az ipari termelés naptárhatással kiigazított növekedése a tavalyi 5,3 százalék után, míg a nyers növekedés 5,3 százalék lehet az előző évi 4,6 százalék után.
4,6 százalékkal nőhet a GDP idén
Ez hozzájárulhat a GDP növekedés gyorsulásához: a Takarékbank szerint idén 4,6 százalékkal bővülhet a gazdaság. Sőt, számos felfelé mutató kockázat miatt a növekedés ennél gyorsabb is lehet. A konjunktúramutatók alapján az ipari termelés akár szignifikánsan gyorsabban is nőhet. Az ipar erőteljesebb növekedését akadályozhatja a munkaerőhiány, így egyes területeken elkerülhetetlenek a technológiai és gépesítési beruházások, véli a Takarékbank elemzője.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője viszont borúlátóbb: szerinte a lassuló kiskereskedelmi forgalom és a gyengülő ipari teljesítmény miatt nem várható, hogy sikerül megismételni a 4,4 százalékos kiugró első negyedéves GDP-növekedést. Sokkal inkább lassulásra lehet számítani: a második negyedéves GDP-növekedés csak 4 százalék vagy az alatti lehetett, mondta az elemző a hét elején.
Négy százalékkal nőttünk tavaly
2017-ben a bruttó hazai termék volumene négy, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva pedig 4,2 százalékkal bővült az előző évhez képest.
A termelési oldalon az építőipar hozzáadott értéke 32, az iparé 3,9, a szolgáltatásoké 3,3 százalékkal nőtt, a mezőgazdaságé 9 százalékkal visszaesett. A GDP bővüléséhez a szolgáltatások 1,8, az építőipar 1,0, az ipar 0,9 százalékponttal járultak hozzá, a mezőgazdaság ugyanakkor 0,3 százalékponttal mérsékelte a növekedést.
A héten egyébként kiderül az is, hogyan alakultak a mezőgazdasági termelői árak júniusban. Ez a mutató májusban 0,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbiakhoz képest. Az emelkedés a növényi termékek árának 4,6 százalékos növekedéséből, valamint az élő állatok és állati termékek árának 6,4 százalékos csökkenéséből tevődik össze.