4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szombati dupla merényletben már 95-re nőtt az áldozatok száma. A kormányzó konzervatívok az ellenzéket, az ellenzék a kormányt hibáztatja, a halottak mindenesetre ellenzékiek voltak. A választások már nagyon közelednek, valószínűleg ezzel függ össze az eset. Már csak a menekültügy miatt sem mindegy, mi lesz ott, nekünk sem közömbös.
(Archív kép, Wikimedia Commons)

Szombaton egy dupla robbantásos merénylet történt Ankarában, Törökország fővárosában, egy olyan felvonulás során, amelyen a békéért, a kormányzó párt agresszív háborús politikája ellen tiltakoztak a résztvevők. Az első hírek „legalább húsz”, majd pár órával később „legalább harminc” halottról és közel 200 sebesültről szóltak. Mára a halottak száma „legalább 95-re” emelkedett, a sebesültekből 246-ot tartanak nyilván, közülük 48 van intenzíven – derül ki az angol nyelvű török lap, a Hurriyet Daily tudósításából.

Emberi hús szanaszét – ebből arra következtettek, hogy öngyilkos merénylők lehettek. Ekkora emberáldozattal járó merénylet, legalábbis az utóbbi években nem volt az országban. Kilenc rendőr is könnyebben megsérült, mivel a feldühödött tüntetők a robbantások után összecsaptak a rendőrökkel. „Ki a felelős?” – kellene kérdeznie a török sajtónak, de nemigen teszi, valószínűleg azért, mert a korábbi robbantások felelőseit sem volt esély sem megtalálni.

Erdogan nem tud veszíteni?

A sajtó szerint hasonló, bár csak pár áldozatot követelő robbantás volt a június eleji választások előtt is egy ellenzéki nagygyűlésen. Majd július végén egy dél-törökországi városban, 33 áldozattal, aminek messzemenő következményei voltak. Ez után ugyanis Törökország harcot hirdetett az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen – majd elkezdte bombázni és támadni rajtuk kívül a kurdokat is, akik maguk is az Iszlám Állam ellen harcolnak.

Az egészre magyarázatot a török belpolitika adhat. Június elején választások voltak, ahol senki sem szerzett abszolút többséget, a kormányzó AKP viszont, a nagy vezérével, Erdogannal együtt, nem állapodott meg koalíciós partnerekkel. Így most elvileg átmeneti kormány van, de gyakorlatilag Erdogan dirigál. Megegyezés helyett új választásokat írt ki november elsejére.

Ég, mint a Reichstag

Korábbi vélemények szerint Erdogan elnök több éves béke után azért húzta elő a kurd kártyát és kezdett újra harcolni a több milliós, ám saját állammal nem rendelkező népcsoport ellen, mert azt remélte, hogy ezzel népszerűsége nőni fog és a november eleji választásokon végre újra többséget szerezhet. Ám a közvélemény-kutatások szerint erre nem sok esélye van: nagyjából ugyanazok maradtak az erőviszonyok, mint júniusban.

A kormányzó AKP persze az ellenzéket vádolja a merényletért, az ellenzék meg a kormánypártot. Ez eddig talán még érthető, hacsak nem az a cél, hogy az ellenzék vezetőit bebörtönözzék, lejárassák, ahogy az történt Magyarországon is például a biatorbágyi merénylet után, vagy a fasiszta Németországban a parlament, a Reichstag leégése után.

Elképesztő líra(r)omlás

Ami a gazdaságot illeti, Törökország a hivatalos adatok szerint szépen növekszik, de az egyik legfontosabb lázmérője, a devizaárfolyam az egyik legrosszabb volt a világon az utóbbi háromnegyed évben. (Dollárban majdnem 30, euróban 19 százalékot esett.) A török tőzsde is gyenge volt, ennek még magyar részvényalapok is megitták a levét, amint arról beszámoltunk.

Mit érdekel ez engem? – kérdezheti a magyar olvasó. Valójában nagyon is fontos. Egyrészt Törökország durván kétmillió szíriai menekültet fogadott be eddig, és jelentős részben annak köszönhető az idei európai menekültválság, hogy a törököknél romlottak a körülményeik. Másrészt Törökország a NATO (Észak-Atlanti Szövetség) tagja, amint Magyarország is, és így Európa nagyon fontos bástyája (kéne legyen) a Közel-Keleten.

Mi lenne, ha...?

Az Európai Unió tagságára is pályázik az ország sok év óta, bár úgy tűnik, nem igazán akarják felvenni. A 2013-ban 75 milliós, óriási ország stabilitása azonban az egész világ érdeke. Ha a 22-23 milliós szíriai lakosság egy részének menekülése ekkora bajt okozott, mi történne egy komolyabb törökországi polgárháború esetén?

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG