Sok fiatal, aki idejön játszani, menekülést keres attól a valóságtól, amelyben mindennap kénytelen élni - mondta Firas al-Khodari, a Gáza városban található VR Station tulajdonosa. A Reuters cikke szerint mivel az Izrael és Egyiptom által évek óta tartó határzár és blokád miatt a legtöbb embernek nincs lehetősége utazni, az online világ a szórakozásra és figyelemelterelésre éhes fiatalok számára egyfajta kiutat jelent. Ezt megerősítik a portál által megkérdezett, éppen játszó fiatalok is:
Olyan városokba, különböző helyekre, hegyekbe és óceánokhoz látogatok el, amikor játszom, amelyeket számunkra lehetetlen meglátogatni
- mondta a 22 éves Youssef al-Qudairi.
Mivel blokád alatt állunk, és nehéz utazni és egyik helyről a másikra mozogni, a VR-hoz fordulunk segítségét azért, hogy mindezeket pótoljuk, és a virtuális valóságban éljük meg
- mondta a 16 éves Nisreen Shamalakh, miközben felvette a headsetjét.
Az üzemeltető al-Khodari szerint az is meglátszik, hogy kinek mi a preferenciája: míg a fiatal férfiak leginkább a virtuális akció- és harci játékokat részesítik előnyben, addig a nők inkább sportjátékokkal, zenével vagy utazással foglalják le magukat – már amennyire szabadon mindez lehetség a VR-keretein belül. A Reuters a helyszínen járva videót is készített, ezt itt tudja megnézni.
A tragikus sorsú Gáza
A Gázai övezet légi és tengeri blokádját Izrael és Egyiptom 2005-2006-ban ideiglenesen, 2007-től pedig véglegesen vezette be a Gázai övezetből való izraeli kivonulást követően. Az intézkedés azután vált véglegessé, hogy a Hamász – a többek közt Európa és Amerika által is terrorszervezetnek titulált, palesztin-szunnita Iszlám Ellenállási Mozgalom – átvette az ellenőrzést az övezet felett, elfoglalta a kormányzati intézményeket, és a Fatah és más palesztin hatóságok tisztviselőit Hamász-tagokkal váltotta fel. A további tárgyalásokhoz egyebek mellett arra lenne szükség, hogy a Hamász elfogadja Izrael létjogosultságát, ez pedig nyilvánvalóan nem fog megtörténni a belátható jövőben, így a vitatott palesztin terület lezárás alatt fog maradni.
Az sosem volt kérdés, hogy rettenetesen nehéz helyzetben van a régió, az ENSZ és más humanitárius szereplők és segélyszervezetek immár 15 éve nyújt anak humanitárius segítséget az övezetben blokád alá vett 2,1 millió palesztinnak. Ez alatt a 15 év alatt a nemzetközi közösség becslések szerint 5,7 milliárd dollárt költött Gázában csak arra, hogy segítsen a lakosságot életben tartani, lehetetlen körülmények között.
A humanitárius segítségnyújtás már régóta állandó műveletté vált. Kollektívan arra kényszerülünk, hogy de facto egy szabadtéri börtön segítői legyünk - mondta Gabriela Bucher, az Oxfam International ügyvezető igazgatója a blokád 15 éves fennállásának alkalmából.
Ma Gázában tíz emberből hét a segélyektől függ. Ezen változtatni kell. Személyesen az ENSZ főtitkárától várjuk, hogy a gázai blokád azonnali feloldását tekintse prioritásnak - mondta Bucher a Relief Web cikke szerint.
Izrael ellenőrzése teljes, és olyan szintekre terjed ki, amelyek őszintén szólva nevetségesek és büntető jellegűek - például megtiltja Gázának a paradicsom exportját, hacsak nem távolítják el a zöld tetejét, így viszont nem lehet frissen tartani.
- tette hozzá.
Ezek a tényezők azt is jól kirajzolják, hogy az al-Khodari által nyújtott VR-szolgáltatások ténylegesen mekkora segítséget jelentenek azoknak a fiataloknak, akik ebben a lehetetlen és rendkívül nehéz helyzetben kényszerülnek felnőni, hiszen így legalább néhány órára ki tudnak szakadni a mindennapok valóságából.