Az ukrajnai háborúban már megszokhattuk, hogy a felek néha elég megdöbbentő, nem éppen a haditechnika csúcsát képező eszközöket használnak fel egymás ellen, méghozzá néha igencsak hatékonyan. Láthattunk például videókat a kereskedelmi forgalomban kapható drónokra applikált bombákról, amelyek akár páncélosok ellen is hatékonyak lehettek, de a kurszki orosz légibázis elleni vasárnap (augusztus 27.) hajnali támadás még ezekhez képest is megdöbbentő módon történhetett.
Az oroszok azt közölték az akcióról, hogy az nem okozott komoly károkat, és az ukránok azt ausztrál gyártmányú SYPAQ drónokkal hajtották végre.
Ha valaki nem ismeri a típust, könnyen átcsúszhat ezen a részleten, pedig kár lenne. Ugyanis az orosz légibázist megtámadó drónok így néznek ki:
UKR’S CARDBOARD KILLER: Last night's attack on Kursk air base was reportedly conducted by Australian designed “SYPAQ” drones. Spypaq UCAVs are practically invisible to RU air defenses. Strike variants can carry warheads of 3-5 kg at ranges up to 120 Km (~74 mi). pic.twitter.com/t7QgI2w3EM
— Chuck Pfarrer | Indications & Warnings | (@ChuckPfarrer) August 27, 2023
Bizony, a SYPAQ drónjai kartonpapírból és gumiszalagokból állíthatók össze, meghajtásukról pedig egy elektromos motor gondoskodik, maximum 5 kilogrammos hasznos terhet képesek nagyjából 120 kilométeres távolságba elszállítani. A szerkezet többféle navigációs rendszerrel is rendelkezik, hogy a GPS esetleges zavarása vagy meghibásodása esetén is elérhesse célját. Az első ilyen drónok átadásáról 2023 márciusában érkezett hír, jelenleg nagyjából havi száz darab érkezhet belőlük Ukrajnába.
Jelen esetben a hasznos teher robbanóanyag volt, és a hírek szerint mintegy 16 darab SYPAQ érte el e kurszki bázist. Független források szerint ezek egy jó része be is csapódott különböző célpontokba. Találat ért egy S-300-as légvédelmi rendszerhez tartozó radart, két Pancir önjáró légvédelmi rendszert, legalább négy Szu-30-as, illetve egy MiG-29-es vadászgépet is.
Az ebből a felsorolásból nem derül ki, hogy mekkora károkat okoztak ezekben az eszközökben a becsapódások, de például egy radarban akár egy ilyen kisebb bomba is végzetes károkat tud okozni, de a harci repülőgépek sem biztos, hogy kisebb sérülésekkel megúsznak egy ilyen támadást, hiszen adott esetben rengeteg fegyver, illetve gyúlékony repülőgépüzemanyag is lehet a közelükben.
Az mindenesetre tényként kezelhető, hogy a kartonpapír drónok átjutottak az orosz légvédelmi rendszereken, de ez sem véletlen: a radarokat és érzékelőket általában fémből készült tárgyak észlelésére optimalizálják, így a SYPAQ-ek láthatatlanok maradhattak számukra, elektromos meghajtásuk miatt pedig még a hangjukat is csak nagyon közelről lehet hallani.