Hol talál magának helyet 3500 milliárd forint?
Ahogy a jegybank összegezte a szerdától életbe lépő változásokat: 2015. szeptember 23-tól a három hónapos, fix kamatozású jegybanki betét lép érvénybe a Magyar Nemzeti Bank irányadó eszközéül az eddigi kéthetes helyett, így a 2015. szeptember 22-i kamatdöntés során a Monetáris Tanács ezen eszköz kamatának mértékéről hozta meg döntését. A három hónapos eszköz korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre, az irányadó kamat futamideje két hétről három hónapra nő. A kéthetes jegybanki betét az eszköztár része marad, azonban az eszköz mennyiségi korlátozás mellett, aukción kerül értékesítésre. A kéthetes betéti állomány mennyiségi korlátozásának első lépésére 2015. szeptember 23-án kerül sor, az állomány ezt követően fokozatosan az év végéig csökken a kitűzött 1000 milliárd forintra.
Az OTP Elemzési Központ kamatdöntést követő kommentárja felidézi: szeptember 16-án 4512 milliárd forint volt kéthetes betétben, magyarán december végéig jó 3500 milliárd forintot kell majd valahova átpumpálni. Ennek nagy része minden bizonnyal az új 3 hónapos jegybanki betétbe áramlik majd, de a szakértők szerint államkötvényekbe, diszkont kincstárjegyekbe és a devizaswap-piacra is kerülhet majd a tekintélyes összegből. A rövid hozamok már az intézkedés júniusi bejelentése óta esnek (a mai 3 hónapos dkj-aukción 0,38 százalék volt az átlaghozam), de az átáramló likviditás a hosszabb futamidejű, 5 és 10 éves állampapírok piacán is növelheti a keresletet.
Nem fogják tétlenül nézni, ahogy a forint erősödik
Az OTP Elemzési Központ úgy véli, a forint erősödése nem kívánatos az MNB számára, ennek megelőzése érdekében akár váratlan intézkedéseket is bevethetnek - végső esetben akár további kamatvágást is. A szakértők szerint ez a felismerés már a piaci mozgásokban is tetten érhető. (Az erős forint a külkereskedelmi folyamatokon keresztül az árszínvonal csökkenéséhez vezethet, márpedig az MNB épp most kényszerült csökkenteni az inflációs előrejelzését - 2015-re már 0 százalékot várnak. A 2 százalékos inflációs céltól tehát ismét távolodunk.)
Az EUR/HUF alakulása 2015-ben. Friss árfolyamok >> |
Összességében hosszabb időszakra vár laza monetáris kondíciókat az OTP, az első kamatemelésre szerintük 2018 előtt nem valószínű, hogy sor kerülne.