5p
Szépen nőnek a magyar fizetések, de ez csak arra elég, hogy faragjunk a hátrányunkból a többi visegrádi országhoz képest. Ha megnézzük a jövő évi költségvetési törvényekhez mellékelt előrejelzéseket, azt látjuk: még mindig lesz 10-30 százalékos lemaradásunk a következő parlamenti választásokra szövetségeseinkhez/versenytársainkhoz képest. A tervezettnél magasabb nettó béremelés viszont csak az adórendszer változtatásával képzelhető el.

Most is folynak a 2019. évi bértárgyalások, amelyek során az a tét, hogy milyen mértékben lehet további lendületet adni a hazai bérek emelkedésének. Közben egyértelművé vált, hogy a visegrádi országok között Magyarország az utolsó helyre került az átlagbéreket nézve. A Policy Agenda most azt vizsgálta meg, hogy a közvetlen versenytársaink jövő évi költségvetési törvényei mire engednek következtetni a „bérversenyt” illetően.

2017-ben Magyarország a Visegrádi-tagállamok között az utolsó helyen állt az átlagbérek nagyságát tekintve. A tavasszal benyújtott konvergenciaprogramok alapján 2021-re bár mérséklődhet majd a magyar bérhátrány, de érdemben egyik országot sem tudjuk megközelíteni.

A 2019. évi költségvetések kapcsán a Policy Agenda ismét megvizsgálta a bérek várható alakulását. A V4 országokban és Romániában az elsődleges kiindulópontok a költségvetéseket megalapozó előrejelzések voltak, amelyek részét képezik a költségvetési törvényjavaslatok indoklásának. (A jövő évi költségvetést még nem mindenhol fogadták el.)

Az adatok alapján 2018-ban a várakozások szerint Romániában lesz a legnagyobb a béremelkedés üteme. Ugyanakkor a magyar növekedési ütem jónak mondható, és ez mindenképpen azt jelenti, hogy csökken a többi V4-tagállamhoz mért lemaradásunk.

A 2019. évi költségvetési törvényekben szereplő előrejelzések
(adatok %-ban az előző évhez képest)
2018 2019 2020 2021
bérek infláció bérek infláció bérek infláció bérek infláció
Csehország 9,3 2,3 8,3 2,3 5,5 2,3 5,4 2,3
Szlovákia 6,2 2,6 6,3 2,5 6,2 2,5 5,4 2,5
Lengyelország 5,6 2,3 5,6 2,3 5,5 2,5 5,5 2,5
Magyarország 10,7 2,5 8,8 2,7 6,3 2,9 5,9 3,0
Románia 13,6 3,5 9,3 2,8 7,5 2,5 7,3 2,3

Az elkövetkező három évre vonatkozó prognózisok azonban már mérsékeltebb béremelési ütemet mutatnak Magyarországon is, mivel az idei 10% feletti mértékhez képest éves átlagban 7 százalékra fog csökkenni.

Mi lesz a bérekkel a következő választásokra?

Természetesen a legfőbb kérdés, hogy a negyedik Orbán-kormány bérek szempontjából hogyan zárja ezt a kormányzati ciklust. A tavalyi adatokat tekintve azt látjuk, hogy ha megvalósul a bruttó bérek emelkedése a vizsgált országok költségvetési törvényeiben rögzített módon, akkor folytatódni fog Magyarország bérfelzárkózása a lengyel-cseh-szlovák hármashoz.

Ugyanakkor ez annyit jelent, hogy az átlagfizetések mindegyik országban még mindig minimum 10%-kal magasabbak lesznek, mint Magyarországon. Csehországot nézve pedig megmaradna a 30%-os bruttó bérkülönbség.

Románia esetében nem kell továbbra sem arra számítani, hogy utolérné a magyar bérszínvonalat, de 5 százalékponttal csökkenne a különbség az előzetesen vázolt bérnövekmények mellett.

És mikor lesznek nálunk olyan bérek, mint Ausztriában?

Az MNB friss Növekedési jelentésében megvizsgálták, hogy a magyar gazdasági teljesítmény mikor érheti el Ausztria szintjét. Ezen belül a bérek emelkedésére is adtak prognózist: úgy számoltak, ha a nettó fizetések megduplázódnak 2030-ig, akkor a magyar bérszínvonal bekerül az osztrák bérek 80-100 százalékos sávjába.

Ez egyébként pusztán a nettó béreket vizsgálva nem jönne ki, ám a jegybank a két országban eltérő árszínvonalakat is figyelembe véve, vásárlóerő-paritáson vizsgálva írja, hogy a magyar bérek megduplázásával gyakorlatilag elérhetnénk az osztrák bérszínvonalat. A jelentésről itt írtunk bővebben >>

Tervezésben nem vagyunk jók: a vártnál háromszor gyorsabban nőnek a bérek

Fontos aláhúzni, hogy az éves költségvetési tervek, és az abban foglalt béremelési „tervek” csak jelzésértékűek. Erre jó példa Magyarország esete, hiszen a 2015. évi költségvetés elfogadásakor a kormány azt az előrejelzést adta, hogy 2015-2018. között évi 2,7 százalékos lesz a béremelkedés üteme. Ezzel szemben mára a minimálbér kétszeri emelésének, és a munkaerőhiánynak köszönhetően kb. 8,5 százalék évenkénti emelkedés valósul meg - írja a Policy Agenda.

Az adórendszert muszáj lesz faragni, ha fel akarunk zárkózni

Az adatok azt mutatják, hogy jelen állapotában a magyar béremelkedési ütemezés kevés ahhoz, hogy a magyar bérek ne legyenek jelentősen kisebbek, mint közvetlen versenytársaink esetében. A különbség csökkenéséhez a most zajló bértárgyalásokon, és főleg az alacsonyabb növekedési ütemű 2020-2021-es években a tervezettnél magasabb nettó béremelés kell. Ehhez pedig az adórendszer változtatása szükséges - írja az elemzés.

A bértárgyalások még tartanak, de számok már szivárognak a jövőre adható minimális fizetésekről. Orbán Viktor Kötcsén 150 ezer forintos minimálbérről és 202 ezer forintos garantált bérminimumról beszélt, egy lapinformáció szerint valóban ezek lehetnek a kormány számai.

A szakszervezetek mindenesetre kétszámjegyű béremelést követelnek, Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára a Privátbankár.hu-n publikált cikkében azt írta: ez kizárólag akkor valósulhat meg, ha az elvonások, vagyis a munkaadókat és/vagy munkavállalókat terhelő közterhek tovább csökkennek, tehát akkor, ha több elkölthető pénzt hagynak a dolgozók zsebében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG