Az elemzői várakozásoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamatot, így az most 1,35%-on áll. Az MNB kamatdöntő ülését követően három órakor teszi majd közzé a jegybank új GDP és inflációs prognózisát.
Augusztusban a testület úgy fogalmazott, hogy "a jegybanki előrejelzések feltételeinek teljesülése mellett az alapkamat aktuális szintje és a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével.” Most az a kérdés, hogy a szeptemberi Inflációs jelentés fő számait megismerve, vajon mennyiben változik meg a jegybanki előrejelzés?
Lassabb növekedés, alacsonyabb infláció jöhet
Az Equilor döntést követő gyorselemzésében azt írja: várakozásuk szerint a jelenlegi 3,3%-ról 3% közelébe csökkenhetik az idei növekedési ütem előrejelzését, a fogyasztói árindex 2015-ös éves növekedése pedig nulla közeli lehet a júniusban közzétett 0,3% után. Lefelé módosíthatják a 2016-os 2,4%-os prognózist is.
A jegybank ismét megerősítheti, hogy a laza monetáris kondíciók sokáig maradhatnak érvényben és az inflációs cél elérése az elsődleges célja. A részletes Inflációs jelentés csütörtökön lát majd napvilágot. A következő hetekben a Fed kamatemelésének halogatása és az alacsony infláció újabb kamatcsökkentési spekulációt indíthat el.
Azért mégiscsak egy új világ kezdődik
Az Equilor felhívja a figyelmet: a szeptember 22-i MNB-ülés egy újdonságot is hoz, de nem a szokványos értelemben. Ezen az ülésen került bevezetésre a fix kamatozású három hónapos betét, mint irányadó jegybanki eszköz. A kéthetes betétet pedig az MNB korlátozza, december végéig fokozatosan csökkentve az elhelyezhető mennyiséget. A likviditás átcsoportosítása vásárlásokat eredményezhet az állampapírpiaci hozamgörbe teljes szakaszán - írja az Equilor.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere ezzel kapcsolatban azt írja: a holnapi átállás a három hónapos betétre tovább fokozhatja a nyomást a rövid kamatokon, hisz várhatóan az MNB jelentősen korlátozza majd a kéthetes betéthez való hozzáférést. A piaci kamatok tehát továbbra is jelentősen elmaradhatnak az új irányadó instrumentum kamatától, ami az alacsonyabb inflációs pálya és a várhatóan gyengülő növekedés miatt egyelőre nem okoz feszültséget.