4p
Nyugat-keleti huzakodás kezdődött Belaruszért. A játszmában befagyasztott pénzek, irodalmi Nobel-díj és egy légibázis is aduként szolgál. Eközben a gazdaság már régen padlót fogott. Az EU ma azzal üdvözli Lukasenkó elnök tegnapi, „rendben lezajló” választási győzelmét, hogy megszünteti a belarusz elnök elleni szankciókat.
Lukasenka a legkisebb fia, Mikalaj társaságában adja le szavazatát Minszkben a fehéroroszországi elnökválasztáson 2015. október 11-én. (Forrás: EPA/Taccjana Zenkovics)

Brüsszel a fekete-listáján szereplő 175 állampolgárból 171 számára feloldja a vízum-tilalmat és a befagyasztott vagyonokat. Ez egyben azt jelenti, hogy Lukasenkó nómeklatúrájának tagjai hazautalhatják az EU-ban befagyasztott pénzügyi eszközeiket.

Bár ennek kétségtelenül örülni fognak Minszk urai, az már kevéssé töltötte el Lukasenkó kormányzatát elégedettséggel, hogy az általuk CIA-ügynöknek tekintett oknyomozó újságírónő, Szvetlana Alekszijevics kapta múlt héten az irodalmi Nobel-díjat. A hazai M1-es adóhoz hasonlóan dogmatikus és rövid pórázon tartott fehérorosz állami TV-csatorna ennek megfelelően múlt csütörtöki híradójában mindössze 23 másodpercet foglalkozott a Nobel-díj elnyerésével, majd ezt követően három és fél percig ódákat zengett az állami kulturális projektekről.

Lukasenkó hintapolitikája

Az elnök 1994 óta már ötödik választási győzelmét nyerte tegnap. Az "Európa utolsó diktátora"-ként is jellemzett autokrata az utóbbi években egyelőre sikerrel lavíroz a FÁK-térség és a Nyugat között. Sem Moszkva, sem Brüsszel nem tudta eddig tartósan megszelídíteni a fehérorosz elitet.

A polgárok kétharmadát az állam intézményei és cégei alkalmazzák, így kétszer is meggondolják, hogy felemeljék a szavukat Lukasenkó ellen. Ráadásul olyan szomszédok, mint a kemény eszközöktől sem visszariadó Oroszország és a polgárháborús Ukrajna is a politikai stabilitás irányába tolja a választókat.

A Krím orosz elcsatolása után felerősödtek azok az oroszországi nacionalista vélekedések, amelyek szerint Belarusz is orosz föld (a mai Belarusz keleti felét Lengyelország 1794-es felosztásakor csatolták a cári Orosz Birodalomhoz, 1922-től pedig a Szovjetunió részét képezte). Az ország keleti felén élő, körülbelül 8 százalékos orosz kisebbség valóban aggodalomra adhat okot Minszkben. Nem véletlen, hogy fél éve Lukasenkó új katonai doktrínával és nyelvtörvénnyel vette fel a harcot Moszkva ellen.

Lesz-e orosz légibázis?

De három hete Putyin elnök jóváhagyta egy orosz légibázis létesítésének tervét Belaruszban, amely most lépéskényszerbe hozhatja Lukasenkót. A bázis létesítése egy 2009-es megállapodáson alapulna, miszerint Moszkva és Minszk megvédik egymás légterét és közös külső határait.

A Belarusz keleti részén található Bobrujszk környéki használaton kívüli bázis felújítását és modernizálását még Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter vetette fel 2013-ban, egyfajta reakcióként a környező EU-s országokba telepített NATO terjeszkedésekre. A légibázison elsősorban (nukleáris töltetek szállítására is alkalmas) Szu-27-es vadászgépeket állomásoztatnának, orosz szándékok szerint már 2016 januárjától.

Az orosz bázis létrejötte azt demonstrálná a Nyugatnak, hogy Moszkva nem tűri a behatolást hagyományos érdekszférájába. Oroszország már működtet katonai bázisokat Kirgizsztánban és Örményországban, amelyek Belaruszhoz hasonlóan tagjai a Eurázsiai Gazdasági Uniónak. Ezt az Uniót pedig Putyin egy új geopolitikai tömb kezdeti struktúrájának tekinti.

A választási kényszer elé került belarusz elnök múlt héten kijelentette, hogy neki „nincsen szüksége” a javasolt orosz bázisra. Egyes megfigyelők szerint viszont nincsen abban a helyzetben, hogy nemet mondjon, mert túlságos ráutalt a kedvezményes áru orosz olaj- és gázszállításokra.

Gazdaság a padlón

Minszk gazdasági kiszolgáltatottsága bizony komoly adu Moszkva kezében, hiszen például a belarusz export 40 százaléka Oroszországba irányul. A fehérorosz gazdaság pedig már így is a padlón van: míg 2010-ben egy dollár 3500 belarusz rubelt ért, ez a kurzus mára 17200-ra szökött föl. Csupán az elmúlt két hónapban a belarusz fizetőeszköz értékének 13 százalékát vesztette el.

A gazdaság idén csaknem 4 százalékkal fog zsugorodni. Bár 2012-ben Lukasenkó azt ígérte az embereknek, hogy 2015-re 1000 dollárt érő fizetésük lesz, ez mára ténylegesen 400 dollárnak felel meg.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG