3p
Berlin új biztonsági stratégiát mutatott be és elkezdi tankok szállítását Varsónak. Újra előkerülnek a régi dilemmák Németország szerepével kapcsolatban a kontinensen. Az ország egyenlőre ambivalens az új szerepét illetően.

Február közepén Ursula von der Leyen német védelmi miniszter bemutatta a kormánya új biztonsági stratégiáját, amelyen teljesen újradefiniálta Berlin Moszkvához való viszonyát. Míg a legutóbbi, 2006-os stratégia még „kiemelt partnerként” beszélt Oroszországról, addig a mostani véget vet az elmúlt évek közeledésének. A miniszter kifejtette, hogy Oroszország eljárása Ukrajnában átalakítja a teljes európai biztonsági struktúrát, Németországnak ezért megfelelő választ kell találnia a Kreml „geostratégiai hatalmi politikájára és a katonai erőszakra épülő érdekérvényesítésére”. A miniszter szavaira már csak azért is figyelnünk kell, mert Merkel kancellár egyik legfőbb bizalmasáról van szó és a berlini politikai körökben egyre gyakrabban vetődik föl a neve, mint Merkel utódja.

Indulnak a német tankok Lengyelországba – de most támogatásként

Alig pár nappal az új stratégia bemutatása után a német pénzügyminiszter jelentette be, hogy 2017-től megemelik a hadsereg költségvetését, mert „a világ sajnos bizonytalanabbá vált a felbukkanó krízisek és instabilitások révén”. A Védelmi Minisztérium szóvivője pedig két napja közölte, hogy az évek óta leépülő német tüzérségből a harckocsik kivonása azonnali hatállyal leáll, sőt több tucat új Leopard 2A5 típusú tankot szereznek be, és még Lengyelországnak is leszállítanak harckocsikat.

Leopard 2A5 - Sicherheitsoffizier ALÜ, via Wikimedia Commons

Az elmúlt hónapokban szembesült az ország azzal, hogy a német hadsereg felszereltsége súlyos kívánnivalókat hagy maga után. Az ország csupán alig több, mint a GDP 1,3%-át költi védelmi kiadásokra, szemben a NATO-által elvárt 2%-al.

A bizonytalan európai nagyhatalom

Ahogy Németország kiemelten exponálja magát Európa két kiemelt problémája, Ukrajna és Görögország kapcsán, úgy figyelik árgus szemek a kontinens új nagyhatalmának minden szavát és lépését. A gazdasági ereje mindenesetre már brutális: a teljes EU export 27%-át a németek adják és a teljes EU-Kína kereskedelem egynegyedét is ők bonyolítják.

A 2010 óta kisebb-nagyobb hullámzással zajló eurókrízis is olyan piedesztálra emeli Berlint, ahol bár magabiztosságot tettet, valójában mélyen bizonytalan a kimenetelt illetően. A huszadik századot hátrahagyva egy demokratikus, pacifista országot látunk, amely ambivalens az új szerepét illetően. Az arrogancia bélyegét el akarja kerülni, még ha ezt az athéni és madridi radikális baloldal rá is akarja sütni. Mindenesetre Németország képe változik Európában, különösen a válsággal küzdő déli perifériákon.

De a politikai ereje még gyerekcipőben jár, ahogy a Minszk II megállapodás utáni turbulenciák is mutatták. Mindenesetre irónikus, hogy az a Németország, amelyet az elmúlt században kétszer is megakadályozott az Egyesült Államok abban, hogy európai hegemón hatalom legyen, most Washingtont győzködi, hogy a katonai megoldás Ukrajnában nem oldaná meg a problémát.

Újra itt vagyunk a régi német problémánál. A németek túl erősek a kontinensen, hogy figyelmen kívül lehessen őket hagyni, de túl gyengék, hogy az akaratukat teljesen véghezvigyék. Hamarosan talán próba elé kerül, hogy az akaratuk kitart-e, ha az erejük elégtelennek fog bizonyulni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG