Erdogan török elnök |
A külföldön élő török állampolgárok - nagyjából hárommillió szavazásra jogosult - hétfőtől kezdve két héten át adhatják le voksukat. Az osztrák sajtó szerint Németországban szavaznak a legtöbben, 1,4 millióan járulnak az urnák élé. Ausztriában a 108 500 szavazásra jogosult török állampolgár Bécsben, Salzburgban és Bregenzben voksolhat.
A külföldön élő törökök lehetnek a mérleg nyelve, hiszen a szavazásra jogosultak öt százalékáról van szó, akik már a korábbi választásokon is másképpen szavaztak, mint a Törökországban élők, jobban támogatják Recep Tayyip Erdogan török elnök kormányát - mondta az Ö1 osztrák közszolgálati rádiónak nyilatkozva Alev Cakir, a bécsi egyetem politológusa. A külföldön élő törökök közül sokan úgy érzik, hogy másodrendű polgárként kezelik őket.
Az Ausztriában élő törökök jellemzően Erdogant támogatják - írta a Heute című osztrák lap hétfőn. A cikk szerzője emlékeztetett, hogy a 2015-ös törökországi parlamenti választáson az Ausztriában élő törökök 45 százaléka vett részt, és 69 százalékuk a kormánypártra, az Igazság és Fejlődés Pártjára (AKP) adta le voksát. Törökországban ez a párt 49,5 százalékot szerzett.
Az alkotmánymódosításról szóló népszavazás már korábban nagy feszültségeket keltett: elsősorban amiatt keletkezett vita, hogy a török politikusok tarthatnak-e kampányrendezvényeket nyugat-európai államokban.
Törökországban április 16-án tartanak népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. Egyszersmind megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség.