Az államháztartás központi alrendszerének első hat havi hiánya 813,7 milliárd forint volt, az éves előirányzat 82,6 százaléka - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn, megerősítve az előzetes adatokat, így a júniusi 132 milliárdos hiány-adatot. Ez ugyan az uniós csatlakozás óta - és így túlzott deficit eljárások alatti időszak legalacsonyabb júniusi adata volt, ám az előző hónapok teljesítménye nyomán a féléves hiányadat rosszabb, mint a 2013-as első hathavi 721,7 milliárd forintos deficitje, ami akkor az éves előirányzat 77,7 százalékára rúgott.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a központi költségvetés 965,9 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 114,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 37,7 milliárd forintos szufficittel zárták az idei első félévet.
Az NGM szokás szerint figyelmeztet: a kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása fejnehéz, azaz a kiadások meghaladják a bevételeket. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9 százaléka. Mint ismert, a kabinet múlt hét csütörtökön 110 milliárd forintos zárolással igyekezett "megágyazni" a hiánycél tartásának. (A Népszabadság szerint ugyanakkor a költségvetési pénzek zárolásának oka az volt, hogy a hét végén megállapodás született a Fideszen belül, hogy az esetleges elmarasztalás esetén nem a zömében Fidesz-közeli útépítő cégekre terhelik ki a brüsszeli bírságot, amelyet a szabálytalanul kiírt pályázatok kapcsán rónának hazánkra. A zárolt összeg ezt a bírságot fedezné.)