Németország államadóssága három hónap alatt több mint 10 milliárd euróval nőtt, ugyanakkor a hazai össztermék (GDP) arányában mért államadósság csökkent az idén, az államháztartás külső finanszírozási igénye pedig a vártnál kisebb lesz a kormány várakozása szerint.
A német statisztikai hivatal kedden közölt statisztikája szerint a szövetségi állam, a tartományok és az önkormányzatok összesített adóssága 2 027,5 milliárd euró volt az idei harmadik negyedév végén, 10,4 milliárd euróval nőtt az egy negyedévvel korábbihoz képest.
Az államadósság minden korábbinál nagyobbra nőtt a harmadik negyedév végére, a GDP-arányos államadósság viszont csökken az idén: a kormányzat várakozása szerint a ráta a tavaly év végi 83,2 százalékról 81,1 százalékra mérséklődik 2011 végére. A nominálisan egyre csak növekvő, negyedévről negyedévre újabb csúcsra emelkedő adósság finanszírozásával sincs gond, ezt mutatja, hogy a tízéves futamidejű német államkötvény hozama nem éri el a 2 százalékot sem.
Csökken az államháztartás finanszírozási igénye is. A berlini pénzügyminisztérium december elején közölt számításai szerint az adóbevétel növekedésének és a kamatkiadások mérséklődésének köszönhetően az idén 20 milliárd euró alatt marad a nettó finanszírozási igény. A minisztérium az év elején még 48 milliárd euróval számolt.
Németország növekvő adósságállománya furcsa képet fest a tagállam államadósság elleni küzdelemének, és a pénzügyi szigornak a fényében. A legutóbbi EU-csúcson Németország Franciaországgal együtt a Lisszaboni Szerződés megújítását akarta elérni, a paktumot végül az eurózóna tagjai aláírták. A szerződés értelmében a 0,5 százalékos szintet nem meghaladó strukturális hiány tekinthető egyensúlyinak, és 3 százalékot meghaladó deficit automatikus szankciókat von maga után.