A Bank of England összesen 3,5 milliárd dollár értékben szabadított fel forrásokat a népszavazás közeledtével, írja a Wall Street Journal. Az likviditásbővítésre azért van szükség, hogy a hitelezők biztosan átvészeljék a szavazást követő volatilis időszakot – az elemzők szerint ugyanis akárhogy döntenek a britek, mindenképp heves mozgásokra kell számítani a piacon.
A rendkívüli értékpapír-visszavásárlás nem szokatlan eszköz egy ilyen helyzetben: noha általában havonta csak egy repót tartanak, most azonban két továbbit terveznek a döntés előtt és még egy újabbat közvetlenül a népszavazás után. Az intézkedést még 2014-ben vezették be, amikor Skócia elszakadása volt a tét, akkor azonban nem volt szükség erre a forgatókönyvre.
Ütik-vágják a papírokat
Mindezzel együtt az elemzők szerint a bankok már jelentős likviditási tartalékot halmoztak fel, és a hitelezők is kevésbé vannak kitéve a külső tényezőknek. A Citigroup felmérése szerint a brit bankok mintegy 15-20 százaléka van kitéve a nagykereskedelmi piac mozgásainak.
Ennek ellenére alaposan megszaggatták a brit bankok papírjait az elmúlt időszakban, mivel a befektetők tartanak attól, hogy végül Nagy-Britannia mégis a kilépés mellett dönt. Ezzel ugyanis növekedne a finanszírozási költség, ami visszafogná a gazdaság növekedését. Ráadásul ha kilépnek, úgy az európai kitettséggel rendelkező bankoknak is újra kell gondolniuk a működésüket, ha meg akarják tartani a külföldi ügyfeleket.
Lesz vagy nem lesz? A közelgő határidő pengeélen tartja a bankokat és a piacokat is, így mi sem tétlenkedtünk - további cikkeinket a Brexittel kapcsolatban itt olvashatod. >>> |