4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy újabb diplomáciai vihar nehéz, vészjósló fellegei jelentek meg Budapest egén. Számos jel ugyanis arra utal, hogy Washington után - a Juncker Bizottság november 1-i hivatalba lépésével - Brüsszel is jóval keményebb módszereket fog alkalmazni a renitens magyar kormány megregulázásra.

Damoklész kardja már évek óta lebegett a kormány fölött az Európai Bizottság jóvoltából, az utóbbi hónapokban pedig több fejlemény is arra mutatott, hogy ez hamarosan le is fog esni.  Az okok nagy vonalakban a következők:

1.  Juncker jelölését Orbán és Cameron az utolsó pillanatig ellenezte és ez nyilván nem szült jó vért.  Ehhez járul, hogy Juncker kabinetfőnöke az a Martin Selmayr lett, aki hosszú ideig a Bertelsmannál dolgozott (RTL Klub!), aztán pedig a hírhedtté vált Viviane Reding bizottsági alelnök mellett.

2. Ennél viszont jóval fontosabb, hogy a magyar miniszterelnök olyan durván avatkozott be a kiélezett ukrán játszmába, hogy azon mind az amerikaiak, mind a németek megdöbbentek.  Ráadásul a Rogán Antal vezette gazdasági bizottság a múlt héten beadott egy módosító javaslatot a fideszes Mengyi Roland törvényjavaslatához, amelyben lényegében lehetővé tennék, hogy az Uniót és a nemzetközi egyeztetést megkerülve megkezdjük a Déli Áramlat építését.  Ezzel az EU-t megkerülve segítenénk az oroszoknak abban, hogy az általuk favorizált gázvezetéket megépíthessék.

Nem jó ómen a németekkel összeakasztani a bajszot

A németek haragjának kiváltása a Krúdy-féle Álmoskönyv szerint az Európai Parlamentben is rossz ómen.  A 751 tagú testületben a jelenlegi ciklusban 96 német képviselő szolgál, óriási politikai súllyal.  Ehhez jön még, hogy az aacheni születésű Martin Schultz maradt az EP elnöke, márpedig ő nem éppen az Orbán-kormány iránti szimpátiájáról híres.

A Juncker-féle Bizottság hatalmi struktúráját tekintve megállapítható, hogy az új EU tagállamok nagyon magas rangú politikai kinevezéseket kaptak. Juncker hét alelnökéből négy (!) a Bulgáriától Baltikumig terjedő sáv országaiból jön. Ráadásul Lengyelország jelöltje, Donald Tusk az Európai Tanács elnöke lett. Ehhez képest Magyarország egy másod / harmad vonalbeli portfóliót kapott és még azt is csak egy megalázó kutyakomédia után.

Mit vethetnek be Magyarország megregulázására?

Felmerül a kérdés, hogy mik lehetnek azok a politikai eszközök Juncker kezében, amellyel egy agresszívebben operáló Bizottság célt érhet el.  A lisszaboni szerződés hetes cikkelyén alapuló eljárásra – amely egy tagállam szavazati jogának felfüggesztésével jár és még soha nem alkalmazták az EU történetben - „nukleáris opcióként” hivatkoznak Brüsszelben, és politikailag lényegében kivitelezhetetlennek tartják.

Eddig legalábbis ez volt Brüsszelben a politikai konszenzus.  Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a miniszterelnök szerencsétlen nyári tusnádi beszéde utáni nyugati felháborodás közepette a vezető amerikai lapok szerkesztőségi állásfoglalásai pontosan ezen fegyver bevetését követelték Brüsszeltől. Márpedig a vezető külpolitikai szerkesztők Washingtonban bizony nem ritkán egyeztetik álláspontjukat a State Department-tel, az amerikai diplomáciával.

Ami technikailag járhatóbbnak és kevéssé kiélezettnek tűnik, az egy tavalyi javaslat megvalósítása lenne, az ún. „koppenhágai bizottság” fölállításáról.  Ez rendszeresen figyelné az EU tagállamokban, így Magyarországon is a demokrácia állapotát és a jogállamiságot és ennek alapján javasolhatná az EU-s források felfüggesztését az egyes tagállam számára.

Ennek felállítását eredetileg tavaly a németek, hollandok, dánok és finnek javasolták.  A hazai kormány már erre az utóbbi javaslatra is rendkívül ingerülten reagált. Győri Enikő külügyi államtitkár tavaly márciusban sürgősséggel hivatalába kérette Alexandru Micula budapesti román nagykövetet, azt követően, hogy Románia miniszterelnöke, Victor Ponta egy interjújában azt nyilatkozta, hogy csak Magyarország miatt van szükség az erősebb uniós számonkérési mechanizmusra.

A magyar kormány nyugati izolációja hamarosan egy új szakaszába lép. Az EU eddigi politikai üzenetei nem vezettek célra, ezért több tiszteletet fog magának követelni - már a nyers erő pozíciójából.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG