Obamát Chicagóban tájékoztatta a 16 amerikai kémszervezet tevékenységét koordináló Michael McConnell nemzeti hírszerzési igazgató, aki hetente hatszor George Bush elnöknek is jelentést tesz. Mint Thomas Fingar, McConnell helyettese elmondta, az amerikai felderítő szervek hozzákezdtek a világ különböző országaiból érkező jelentések újraelemzéséhez és frissítéséhez, hogy a januárban hivatalba lépő új amerikai elnök azonnal átfogó képet kaphasson.
Fingar közölte, hogy Obama kedden kapta meg az első tájékoztatást, de a témákat nem fedte fel. Az elnökjelöltek elé "lényegi jelentések" kerülnek, de nem olyan mélységűek, mint amilyeneket Bush olvashat. Fingar azt is elmondta, hogy Obama és McCain szenátorként is kérhet információkat - mindketten tagjai a biztonsági kérdésekkel foglalkozó bizottságoknak -, ez esetben érdeklődésük titokban marad. Elnökjelöltként viszont ez irányú kérelmükről tudomást szerezhet a vetélytárs.
John McCain republikánus szenátor csütörtök este, pártja országos konvencióján hivatalosan elfogadta az elnökjelöltséget. McCain azt ígérte, a kétpárti együttműködés szellemében fogja irányítani az Egyesült Államokat. |
A Bush-kormány az utóbbi néhány évben már csak a gyorsan változó helyszínekről - közöttük Irakból és Afganisztánból - kért rendszeresen jelentéseket, máshol, így Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában a felderítési tevékenységet csökkenthették - mondta az illetékes, hozzátéve, hogy január 21-én, az új elnök hivatali idejének első napján viszont friss információkkal kell szolgálniuk a világ minden régiójáról.
Fingar kitért arra, hogy a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások óta - amelyek miatt súlyos bírálatok érték a kémszervezeteket - lényegesen javult a felderítés minősége, és a szervezetek személyi állományának 55-60 százalékát azóta vették fel.
Vakon bízhatnak Palinben az amerikaiak?
Gustav a republikánusokra is lecsapott
Obama: visszahozom az amerikai álmot
Obama úgy járt, mint Mátyás király
Clinton teljes mellszélességgel Obama mellett
MTI