Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádió stúdiójában 2015. november 20-án. Jobbra Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Ahol hús van, ott légy is van
Magyarország elemi nemzeti érdekének nevezte a paksi atomerőmű működtetését és bővítését Orbán Viktor miniszterelnök, szerinte ugyanis ennek hiányában az áram ára meredeken emelkedne. A Kossuth Rádióban úgy fogalmazott pénteken: "Olcsó áram egyenlő Paks" - így reagált arra, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a paksi bővítéssel összefüggésben.
Az eljárással kapcsolatos kormányzati kommunikáció iránya egyébként mostanra nyilvánvaló lett: tegnap Lázár János miniszter, ma Tuzson Bence államtitkár és maga a miniszterelnök is arról beszélt, hogy csak azért indult ellenünk kötelezettségszegési eljárás, mert az európai cégek is be akarnak szállni a 12 milliárd eurós bizniszbe. "Ahol hús van, ott légy is van" - mondta most Orbán Viktor.
Megyünk tovább előre. Magyarországon az olcsó áram első számú előfeltétele, hogy Paks működjön - fogalmazott, kijelentve: a magyar kormány meg fogja valósítani a paksi beruházást.
Nem lesz egyszerű a kártalanítás
Miután az Alkotmánybíróság több ponton is alaptörvény-ellenesnek minősítette a Quaestor-törvényt, a kormánynak most át kell azt dolgoznia. (Emiatt egyébként újra asztalhoz ülnek a Bankszövetséggel is.)
Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök azt közölte: az Alkotmánybíróság döntése alapján nem általános kártérítésben kell gondolkodni, hanem a pontos elszámolás rendszerét kell kidolgozni, ez pedig bonyolult feladat. Elmondása szerint ezen most rengeteg jogász dolgozik az Igazságügyi Mnisztériumban
Át kell írni az uniós alapszerződést?
A kormányfő pénteken a Kossuth Rádióban "csoda blablának" nevezte azt a kijelentést, hogy "európai megoldásra van szükség". Szerinte ugyanis a sok tagállami megoldásból adódik össze az európai. A kötelező kvótákkal kapcsolatban megerősítette: a magyar álláspont szerint a kvótarendszert mindenképpen el kell lehetetleníteni. Ebben egyébként szerinte nem állunk nyerésre.
Orbán Viktor azt is mondta, hogy az európai vezetők és az európai emberek józan esze közötti, folyamatosan növekvő szakadék egyre inkább destabilizálja a kontinenst.
A miniszterelnök szerint eljött az ideje annak is, hogy ismét feltegyék az EU alapkérdéseit. Kilátásba helyezte, hogy hozzá kell nyúlni az EU-t létrehozó alapszerződéshez illetve a schengeni szerződéshez is.