5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.

Ha rápillantunk az európai országok legfrissebb, februári fogyasztóiár-indexeire, akkor az az érzésünk támadhat, hogy levonulóban van a 2020-as évek elején, a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború miatt kialakult inflációs nyomás. Míg ugyanis decemberben még 16, és még januárban is 14 államban volt nagyobb a pénzromlás az azt megelőző havinál, addig februárban már csak hatban az adataikat cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozott 40-ből – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből.

Orbán Viktor most már mutogathatja a magyar inflációs rátát külföldön.
Orbán Viktor most már mutogathatja a magyar inflációs rátát külföldön.
Fotó: Depositphotos

Az alighanem senkit nem lep meg, hogy e negatív minilista élén Törökország áll, a két kontinensen fekvő ország ugyanis már jó ideje küzd hiperinflációval. Ami februárban is tudott még tovább növekedni, 2,21 százalékponttal, 67,07 százalékra. A második helyezett kiléte láttán azonban már felkaphatjuk a fejünket. Hiszen az nem más, mint Belgium, ahol egy hónap alatt 1,45 százalékponttal ugrott meg az éves fogyasztóiár-index. Megelőzve e tekintetben Koszovót (0,4 százalékpont), Oroszországot (0,3 százalékpont), Ciprust (0,13 százalékpont) és Szlovéniát (0,1 százalékpont).

Más kérdés, hogy a növekedés következtében 3,2 százalékosra hízott belga inflációnál még így is 20 ország rátája magasabb – ami egyszersmind azt is jelenti, hogy az Európai Unió főhadiszállásának (is) helyet adó ország pont a közepén helyezkedik el az európai rangsornak.

Amely élén Lettország áll, ahol mindössze 0,4 százalék lett az éves fogyasztóiár-index Európában. Ami azért nagy dolog, mert tavaly márciusban még hátulról volt az ötödik, az akkor 17,3 százalékos inflációs mutatójával. De egy másik balti ország is csaknem azonos pályát írt le, a tizenegy hónappal ezelőtt éppen a lettek előtt állt Litvániában (16,6 százalékos rátával) mérték most az öreg kontinens országai közül a második legkisebb, 0,7 százalékos pénzromlást. E képzeletbeli dobogó harmadik fokára Olaszország fért fel, a maga 0,75 százalékával.

Az inflációját januárról februárra csökkentő 32 ország közül Lengyelország volt a legsikeresebb, amelynek éves szintű mutatója 1,1 százalékponttal ment le. Nem sokkal maradt el tőle Svédország (0,9 százalékpont) és Szerbia (0,8 százalékpont).

Szerencsére Magyarország neve is e listán bukkan fel. Más kérdés, hogy ebben nincs semmi megsüvegelendő – hiába is próbál minden eszközzel erre késztetni minket a kormánypropaganda. Hiszen az lett volna csak a nemzeti tragédia, ha azok után, hogy több mint negyedszázada nem látott szintre ment fel a hazai infláció, amivel hosszú hónapokig voltunk Európában a törökök után hátulról a másodikok, ergo az Európai Unióban az elsők (vagyis más megközelítésben: tökutolsók), nem kezdtek volna szelídülni az adatok.

Fájdalom, hogy még így is csak a februári inflációs ranglista második felében tanyázunk, igaz, legalább már tizennégy országot megelőzünk – ez mindenképpen jelentős előrelépés a hosszú hónapokon át birtokolt „európai uniós inflációs rekorder” szégyenteljes címéhez képest.

S az is, hogy a szűkebb pátriánkban sem vagyunk már páriák. A mindig is viszonyítási pontokként tekinthető közép- és kelet-európai országok közül:

  • Bulgária 3,3
  • Csehország 2,0
  • Horvátország 4,1
  • Lengyelország 2,8
  • Románia 7,23
  • Szerbia 5,6
  • Szlovákia 3,4
  • Szlovénia 3,4

százalékos éves inflációval hagyta maga mögött februárt.

Mindenesetre a fogyasztóiár-indexek alakulása azzal kecsegtet, hogy a fő feladatukként az árstabilitásért küzdő jegybankok nem folytatják a monetáris szigorítást. Már februárban is csak két európai állam folyamodott a kamatcsökkentés eszközéhöz, az Egyesült Királyság és Bulgária.

Ugyanakkor a lazítás is még arrébb lehet. Kamatot februárban kizárólag a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vágott, aminek következtében Matolcsy Györgyék irányadó rátája már csak a hatodik legmagasabb az öreg kontinensen – ez is nagy változás, ahhoz képest, hogy sokáig a „dobogó” legalsó fokán tartózkodott.

Annak együttes eredőjeként pedig, hogy januárral szemben februárban az MNB alapkamata jobban csökkent, mint az infláció, a visszatekintő reálkamat értelemszerűen az egy hónappal korábbinál kisebb lett. Ám annak 5,3 százalékos mértéke még így is a harmadik legalacsonyabb, csakúgy, mint az utóbbi hónapokban. S abban sincs változás, hogy a miénknél magasabb visszatekintő reálkamatot csak a háborúzó felek, Ukrajna és Oroszország mutat fel.

Az pedig, hogy a pénzünk értékének megőrzése szempontjából inkább releváns előretekintő reálkamat mekkora lesz, majd akkor derül ki, amikor a most különböző megtakarítási formákba – bankbetétekbe és befektetési eszközökbe – tett forintjainkat kivesszük. Például, ha a most már csak évi 7-8 százalékos kamattal megvásárolt állampapírokból egy év múlva szállunk ki és akkor az infláció 3 százalék környékére esik – ahogy azt az MNB előrejelzi –, az azt jelentené, hogy a pénzünk nemhogy nem romlott, hanem még 4-5 százalékos reálhozamot is hajtott.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG